Антон Кутев:
Премиерът не дойде и пренебрегна своите избиратели
Без смяна на финансовия министър няма да мине, смята членът на ИБ на НС на БСП
/ брой: 230
- Защо въпреки решението от председателския съвет, днешният парламентарен ден започна вместо с дебати по вота на недоверие към правителството, с избора на нов здравен министър. Знак за какво е това?
- Според мен това е едната от крачките на... не бих казал чак на отчаяние, но на опит да се обезсмисли вотът. Без да се дава сметка, че това не се прави в зала, а с действия. Когато се оказва, че са се натрупали толкова много проблеми в здравеопазването, колкото има сега, да се надяваш, че с някакви процедурни правила ще го обезсмислиш е безумно. Според мен става въпрос за хора, случайно попаднали в парламента.
- А неидването на министър-председателя, въпреки че бе поискано и от БСП, и от ДПС?
- Това, че го няма тук, очевидно е знак не само на пренебрежение към вота на недоверие... Това не е пренебрежение към нас - депутатие, а към българските граждани. Пренебрежение към родителите на онова момче, което преди дни почина, обикаляйки от болница в болница, към стотиците хиляди български граждани, които всекидневно се сблъскват с това. Тях пренебрегва, не нас - ние сме си тук.
- Как тълкувате факта, че председателката на парламента многократно пренебрегна правилата на работа, наруши правилника?
- Цецка Цачева не е и никога не е била на нивото на председател на парламента. Но в парламента са портретите на хората, които са заставали на този пост - най-високият пост в държавата... Прекалено много провинциализъм и ниско самочувствие, лоши политически практики.
Това, че Цачева нарушава правилника, спор няма. Етичната комисия, мисля, че има готовност да "препрати" нещата към някакви алинеи и прочее с цел размиване на фактите. Това обаче продължава да е проблем за България и за институционализма. Докато ние - всички български политици, не убедим хората, че институциите в тази държава имат смисъл, че парламентът и правителствата може да работят в полза на хората, а не проява на некомпетентост, грубо нарушаване на правилата. Тук вина имат всички правителства и всички парламенти досега. Но това, което сега се случва, е последната крачка, която окончателно нарушава държавността.
- Трябва ли да се иска оставката й?
- След днешните неща, които направи... Тя беше една объркана жена. Не така трябва да се държи един председател на парламента - трябва да уважава себе си, депутатите, защото те са изборът на народа. Но като гледам какво става с мнозинството, много сериозно се опасявам за правителството.
- Дори и да не мине вотът, за какво трябва да се замисли мнозинството?
- Проблемите на правителството са много. Ние ненапразно насочихме вота към здравеопазването. То, заедно с образованието и духовната сфера, трябва да са приоритетите на държавата. Но без смяна на финансовия министър и без преосмисляне на приоритетите и ценностите, не може да мине. Защото в програмата на ГЕРБ пише друго. Хората са ги избрали заради друга програма, а не за това, което правят. Проблемът е, че преосмислянето трябва да е толкова дълбоко и в толкова много области, че обезсмисля съществуването ми.