Мнозинството призна проблема с ТЕЛК
Не е ясно финансирането на защитените болници
/ брой: 168
След два дни дебати по промените в Закона за лечебните заведения вчера поправките в него бяха гласувани точка по точка. Повечето параграфи минаваха скоростно и без изказвания. Основният спор дойде след предложение на левицата, което явно притесни мнозинството. Социалистите обаче успяха да извоюват отмяна на разпоредбата експертите от ТЕЛК да плащат в пълен размер санкции за тяхно становище за неработоспособност, ако НЕЛК го отмени. Става въпрос за професионални мнения, които може да се различават, а не за действия по недобросъвестност, заяви Мая Манолова. Но мнозинството отхвърли искането на левицата законът да влезе в сила със задна дата. Така депутатите от ГЕРБ, "Атака" и Синята коалиция гласуваха, ако има издадени актове за начет през периода от 2005 г. досега, членовете на ТЕЛК да вадят пари от джоба си.
Депутатите приеха дългоочакваните здравни карти. Социалистите отново успяха да отбележат успех в дебата с приемането на текста за включване на представители на всички общини, в които има болници, в областните комисии, които ще разработват областните здравни карти. Така ще могат да защитят интересите на своите граждани, когато се преценява кои болници да продължат да съществуват, обясни Манолова. Тя отчете и най-големия пропуск в закона - липсата на текст, в който да е разписано ясно как ще се определя в кои общини и в кои болници ще има легла, финансирани от здравната каса. Предложението за нарочен текст, който да регламентира финансирането на защитените болници, бе отхвърлено от мнозинството. След като областната здравна карта ще съдържа информация за максималния брой легла и тяхното разпределение, това ще обрече практически на смърт болниците, за които не са предвидени такива легла, обясни Манолова. Според нея преценката ще се прави субективно, а това ще породи съмнения за корупционен натиск и практически ще върне командно-административния подход в здравеопазването, присъщ за други времена.
Новото чудо на здравната реформа на проф. Борисова са т.нар. малки болнички с до 10 легла и 48-часов прием, на които тя възлага изключително големи надежди, каза Манолова.
Много съм доволна, с грейнала на лице усмивка излезе от пленарната зала здравната министърка. Преди това тя въодушевено благодари на всички групи и специално на левицата. В момента, в който законът излезе в "Държавен вестник", часовникът е пуснат, обяви тя. Борисова се похвали с натежалата си голяма чанта, в която имало записки от всички болници и с която не се разделяла. Когато обаче бе помолена да извади и прочете записките си за закритата болница в Трън, Борисова заяви: "1000 страници, абсурд е да ги изчета." Настоятелните журналистически въпроси колко болници ще останат да функционират в страната явно притесниха министърката и тя напусна парламента.