И бащите в отпуск за гледане на дете ще получават обезщетение
Работодателят ще бъде длъжен писмено да уведомява работника за промени в трудовия договор
/ брой: 66
Аида Ованес
Бащите (осиновителите) да имат право на отпуск за гледане на дете до 8 г., като в този период получават обезщетение от НОИ. Това се предлага от МТСП в проект за изменение и допълнение на Кодекса на труда. В момента правото на отпуск за бременност и раждане, както и при осиновяване на дете до 5 г., имат майките (осиновителките). Те могат да прехвърлят на бащата (осиновителя) отпуска си за отглеждане на дете до 2 г., след като детето навърши 6 месеца. Целта на промяната е насърчаване на балансираното участие на родителите в грижите за дете до 8 г. Този отпуск може да се ползва наведнъж или на части. Родителят (осиновителят) на дете до 8 г. има право да предложи работодателят му да промени за определено време продължителността и разпределението на работното му време или да премине към работа от разстояние и др.
Отпускът не се ползва при смърт на детето, лишаване на бащата от родителски права или даване на детето за осиновяване, прекратяване на осиновяването, както и когато детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка.
Служителят ще има право да предложи на работодателя си промяна на работното време или да работи от разстояние и когато се грижи за родител, дете, съпруг, брат, сестра, родител на другия съпруг или други роднини по права линия поради медицински или други сериозни причини, предвижда проектът за изменение на КТ. Ако работодателят не е съгласен, трябва в 14-дневен срок да уведоми работника с мотивиран писмен отговор.
От тези права може да се ползва работник, който има поне 4 месеца стаж в предприятието.
МТСП предлага и други промени в КТ. Една от тях е при всяко изменение на трудовото правоотношение работодателят да е длъжен да предостави на служителя писмена информация най-късно до влизане в сила на изменението. В момента работодателите имат право да сторят това при първа възможност или най-късно до 1 месец след влизане в сила на промените в трудовия договор.
Друга промяна засяга изпитателния срок. В момента работник и работодател могат да уговарят срок за изпитване до 6 месеца, без значение за колко време се сключва трудовият договор. С допълнението се регламентира, че когато договорът е за по-малко от 1 година, срокът за изпитване е до 2 месеца.
Друга промяна дава право на служителя да сключи втори трудов договор с друг работодател за извършване на работа извън установеното от първия работно време. Все пак в основния трудов договор може да има забрана за сключване на втори заради търговска тайна или конфликт на интереси.
Промените ще засегнат над 2,7 млн. наети работници и служители, както и около 118 хил. работодатели.