Евробезсмислици
/ брой: 211
Еврокомисията отново ни разсмя - чиновниците в Брюксел обмислят поредното си грандиозно решение - да забранят прахосмукачките с мощност над 500 вата. Така европейците щели да пестят много ток. Това е безспорно. А ако спрем да ползваме прахосмукачки изобщо и се върнем към старото изпитано средство - метлата, представяте ли си какви икономии ще реализираме?! Можем да спестим и от водата - какво е това всекидневно къпане! Погледнато "по-глобално" - за какво ни е електричеството изобщо, като че ли баба ми все на ток е била?! Я да се поразровим из таваните, да извадим газените лампи, печките с дърва и по-дебелите юргани, че той токът и топлото дава. Е, еколозите няма да са във възторг, защото и без това "обогатеният" ни въздух с газените лампи и въглищата ще стане истински видим. Ама все пак ще трябва да избираме - запазена природа и чистота или икономии.
Като ги слушам евробюрократите, те май повече клонят към второто, което в кризисните времена си е съвсем обяснимо. Само че защо тогава чиновниците в Брюксел ни накараха всички да си изхвърлим старите крушки с жичките и бая да се охарчим за новите енергоспестяващи лампи, които отгоре на всичкото и едва мъждукат. И нещо не съм срещала изчисленията колко ли ток са спестили европейците с това. Знам само, че на природата май не се е отразило. Както не се отразиха на здравето на европейците абсолютно правите краставици с определен размер. Нали помните специфичните търговски стандарти в ЕС за 26 вида плодове и зеленчуци. Забраната на кривата краставица и безформения морков подложиха Еврокомисията на многобройни критики, но трябваше да минат цели 20 години, за да бъде спечела битката с евробюрократите. Представяте ли си, ако трябва да се бием още толкова и за прахосмукачката?!
Далеч съм от мисълта да се противопоставям на плановете и нововъведенията за спестяване на все по-недостигащата ни енергия. Но няма как да изпадна във възторг от идеите да преминем към прахосмукачки, които не смучат, или хладилници, които не охлаждат. И може би е време в Брюксел сериозно да се замислят и за някои други икономии. Да не забравяме например, че европейските данъкоплатци плащат над един милиард евро за езиковото разнообразие в съюза. В Брюксел и Страсбург вече трудно можеш да се разминеш с многобройните преводачи. А и колко други начини за икономии могат да се намерят. Но защо ли поне еврокомисарите не се откажат от лъскавите лимузини и не походят малко пеша. Брюксел не е голям град...