Евро и ваксини
/ брой: 201
Евгени ГАВРИЛОВ
През последните дни отвсякъде се чуват вопли, че България може да не влезе в еврозоната през 2024 г.(Стр.5). Въпреки че си изчакахче чакането в "чакалнята" и по правилата след година и малко трябва да плащаме с евро, това едва ли ще стане, защото страната вече не отговаря на основните икономически критерии за влизането в еврозоната - ниски инфлация, бюджетен дефицит и държавен дълг.
Джефри Нилсен от новия Експертен икономически съвет каза пред БНР, че в "началото на смяната на българския лев ще има малко покачване на цените". Заради подобни признания информацията, че 60 % от българите не приемат еврото вече не е новина. Такава е нагласата на обществото вече дълги години. Въпросът в този казус е защо са толкова устойчиви негативните нагласи срещу еврото. Отговорът е елементарен - защото обществото получава разнопосочни сигнали за него и по този начин у хората се насажда основателен страх, че за пореден път ще загубят спестяванията си и ще обеднеят. Затова и воплите на служебния кабинет, че закъснеем за еврото са малко смехотворни.
А и еврото, и ваксинацията срещу Ковид започнаха да си приличат. Заради "далновидната" ни политика и по двете теми хората, ходили четири пъти до урните за година, са разделени. Резултатът - високо недоверие към еврото и ниско доверие към ваксините.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.