Ирена Анастасова от Ловеч: Докато здравето е търговия и не сменим модела – болници като ловешката ще загиват
БСП отстояваме последователно в годините: Болниците не може и не трябва да бъдат търговски дружества, необходимо е преразглеждане на системата, заяви народния представител на среща за състоянието на ловешката МБАЛ „Проф. Параскев Стоянов”
Народният представител Ирена Анастасова участва в срещата при областния управител на Ловеч, организирана във връзка със задълбочаващите се проблеми и тежкото състояние в ловешката МБАЛ „ Проф. Параскев Стоянов“. В работната среща, организирана по инициатива на народния представител Искрен Арабаджиев взеха участие представители на ръководството на болницата, на областни структури на Министерството на здравеопазването, зам.-кметът на община Ловеч, много медици от болницата – лекари, медицински сестри, лаборанти.
Медиците споделиха, че проблемите на болницата са от години. За последните години са закрити отделенията по ортопедия, физиотерапия, акушерство и гинекология, офталмология, кардиология, вътрешни болести, образна диагностика, инфекциозни болести. Болницата е със сериозни дългове. Заплатите на медицинския персонал са 1000 лева за медицински специалисти и 1500 за лекари и далеч не достигат договореното на национално ниво. Липсват консумативи, парното в болницата работи по 3 часа на ден.
„В качеството ми на народен представител, първият ми въпрос към министър в рамките на парламентарния контрол в това Народно събрание беше към министъра на здравеопазването за състоянието на областната болница в Ловеч. Тогава министърът ми отговори, че се провеждат срещи и разговори по проблемите на болницата. И така вече 8 месеца”, заяви Ирена Анастасова. И добави:
„Разбирам, че проблемите са трупани от години, но считам, че и сега не се работи, както трябва. Не може ръководството на болницата да обвинява персонала, че не си търсят работа. Тяхната задача е не да си търсят болни, а да лекуват болни. И правилно днес, медиците окачествиха това изказване като цинично и безотговорно. Освен всичко друго, явно в болницата няма никаква комуникация между ръководството и персонала. Чиновническото и началническо отношения на ръководството към медиците няма да реши проблемите, за някои от които е необходим диалог. И без това повечето от останалите отделения се крепят на по един лекар и при напускането му – ще бъдат закрити и те!“
Народният представител от „БСП за България” беше категорична, че Министерството на здравеопазването като принципал на болницата е отговорно за състоянието й. Според нея, тежко е състоянието и на други областни болници и това е резултат от наложения през 2001 модел на здравеопазване. Изходът е реформа с нов модел на финансиране на здравеопазването, при който здравеопазването не е търговия и болниците не са търговски дружества, преразглеждане на системата на специализациите и адекватна за 21-ви век материална база. Тя уточни, че всячески, заедно с другите народни представители от областта, ще съдейства за решаване на проблемите на болницата, както и че ще предприеме законодателни инициативи.