Как се прекроява София като бащиния
Повече от година никой не знае какво се случва с Южния парк, а хората на Фандъкова действат скоростно по нощите
/ брой: 145
Повече от година столичани се оплакват от строителството в близост до Южния парк. Повече от година уж се ремонтира 1 километър участък от бул. "П. Ю. Тодоров". Е, за този един километър бе преместен светофар, бяха орязани дървета, и какво ли още не. И то по време, когато хората да не могат да реагират. А последиците са, че столичани тук пресичат булеварда като за последно - ако оцелеят, оцелеят. Да не говорим за майките с колички и възрастните. Хората трябва или да ходят пеша, или да дупчат по две билетчета, защото трасетата на автобусните линии са променени. Шофьорите трябва да се оглеждат като на Формула 1 - който е с по-добри реакции и по-бърз, може и да успее да завие от бул. "Арсеналски" към бул. "П. Ю.Тодоров".
Шашми
За няма и по-малко от 24 часа тротоарите по булеварда са ремонтирани. Обяснението на общината - е, нали трябва да се ремонтират. Да, наистина има снишения за количките. Да, но на мястото на тези снишения имаше дървета и то не засадени преди ден два или изсъхнали, за да може да се използва оправданието, че са били просто окастрени. В бързането на никой не му е хрумнало дори да не дразни поне хората, а отсечените дървета все още се въргалят на отсрещната страна на булеварда. Жителите на квартала обаче реагират и веднага звънят в общината. Институцията, към която всеки софиянец може да се обърне в ситуация подобна на тази, е инспекторатът към Столичната община. Отделът дори е оставил телефон, за който е посочено, че може да се звъни денонощно - 987-55-55, както и интернет адрес за жалби - www. sofia.bg/virtdelovodstvo.asp. Инспекторите обаче се оказали доста учудени от случващото се. А те, в крайна сметка, са част от администрацията на Йорданка Фандъкова. Главният архитект Петър Диков също не знаел по същество за цялата работа.
Говори се
Явно чакаме Бойко Борисов да дойде да пререже лентата на този един километър булевард, иронично коментираха пешеходци, опитващи се да пресекат. Те предположиха, че премиерът явно е зает с рязането на ленти на по-големи обекти и затова все още не е уважил техния квартал. Как да пресека сега, питаше възрастен човек, който едва се бе добрал от пазара "Иван Вазов" до ъгъла на бул. "Арсеналски" и "П. Ю Тодоров". На дядото му трябваха повече от 7-8 минути, за да успее да "претича" през колите. Той не знаеше какво се строи нито откъм страната на Южния парк, нито отсреща. Общинските "строители" не бяха особено любезни и само подвикваха на екипа на ДУМА "К`во сега ни снимате?". От отсрещната страна, доста по-спретнати строители, които дори метяха, след като приключиха работата си, обясниха, че строят частна сграда. "Тя, че е частна, частна е, ама нещо се говори, че ГЕРБ има нещо общо", спря се да обясни човек, излязъл на псевдоразходка из строежите с кучето си. Той и съседите му били подразбрали, че или ще е жилищен блок, или някаква административна сграда. "Никой не казва, а ние повече от година си газим в прахоляк", оплака се човекът. Откъм Южния парк пък също не е ясно какво се кани да прави общината. Хората все още се чудят дали това ще е атракционът, чийто строеж бе "замразен" миналата година. Сега пък се носели слухове, че общината се канела да изненада жителите на кварталите до Южния парк с аквапарк.
Анархия
Дали ще е нов булевард. Дали ще е аквапарк. Дали ще е атракцион. Дали ще са нови тротоари. Няма значение. И няма лошо. Но се оказва, че в самата Столична община половината от отговорните за нещо подобно не са били запознати. Оказва се, че всичко явно се прави скоростно, не за друго, а защото цялото това прекрояване не е заложено в устройствения план на район "Триадица". Така излиза, че това прекрояване на практика е направено незаконно. На обществено обсъждане на плана на района с граждани това е било споменато. Но планът не е променен и не е одобрен в тази посока. А сечене, тротоари, изкопи - вече са факт. Все още нов променен план не е минавал през Столичния общински съвет, което означава, че прекрояването е направено, дето се вика, като да си "изкопаем ровче в собствения си двор". На всичкото отгоре за въпросната сграда, която се строи срещу Южния парк, се твърди, че е частна. Само в гатанката се пита как се строи частен обект върху публична собственост. Защото собствеността на земята не е преобразувана, а по законния ред тя трябва първо да се преобразува, след това да се пусне на търг и едва тогава може да попадне в ръцете на частника.