ГЕРБ си оставя вратичка за купуване на гласове
"Атака" продължава да извива ръцете на мнозинството за "задължителната диплома" на гласоподавателите
/ брой: 217
Електронното гласуване, за което управляващите от ГЕРБ продължават да настояват да залегне в новия избирателен кодекс, ще улесни купуването на гласове. Това заяви вчера депутатът от Коалиция за България Мая Манолова. Това е нещо модерно, но то все пак трябва да бъде съобразено със ситуацията у нас, допълни тя. Така вместо "купувачът" да седи и да следи пред урните, вече просто ще може да се сдобие с паролата на "продавача", да седне зад компютър и да гласува вместо него, обясни пред ДУМА депутатът. Манолова коментира още, че с приемането на електронното гласуване изборите ще бъдат опорочени още в началото. Заради възможността за гласуване по интернет в продължение на няколко дни депутатът смята, че така бъдещият кмет ще може да се знае дни преди вота. У нас големият проблем е контролирането на изборите, допълни Манолова.
"Атака" продължава да настоява и за предложението си за минимален образователен ценз за гласоподавателите. Явно не си дават сметка каква е ситуацията в страната и че от образователната система вече не отпадат единствено деца от ромски произход, коментира Мая Манолова. Това е противоконстутиционно, както и предложението за изискване на образователен ценз за кандидатите за кметове, бе категорична социалистката. Манолова коментира като абсурдна и идеята за назначаването на кметовете на малките населени места от градоначалниците на големите общини. Нали знаете, че кметът на едно малко село за хората е всичко и те му имат пълно доверие. Именно затова е редно да си го изберат сами, заяви Манолова.
Като несъвършенство в избирателния кодекс депутатът от КБ изтъкна и предложението за двустепенна регистрация. Мнозинството настоява първо да се регистрират партиите, а след това коалициите. Целта е да се поставят пречки пред малките политически сили, заяви Манолова. Тя коментира като недомислено и друго предложение - ЦИК да има правомощието да отказва регистрация под предлог, че партиите не са провели съвещания на висшите си органи. Според Манолова с друга идея - ранната регистрация при местните избори, мнозинството цели единствено да спечели време да "оцвети" кандидатите. С окрупняването на МИР-овете в 8, като засега в предложението се казва, че те няма да заместват функциите на досегашните 32, социалистите смятат, че това ще лиши избирателите от някои области от представители в Народното събрание. Левицата е и против създаването на изборна администрация, тъй не е ясно какви точно ще са функциите.
Предложенията за новия избирателен кодекс трябва вече да влязат в пленарна зала. Засега обаче се очаква те да бъдат подкрепени единствено от ГЕРБ и "Атака".