22 страни искат членство в БРИКС, Индия и Бразилия са резервирани
Блумбърг: Групата изпреварва страните от Г-7 по икономически растеж
/ брой: 146
22 държави официално са кандидатствали за присъединяване към организацията БРИКС, а други 22 неофициално са изразили интерес да се присъединят към блока. Това съобщи Анил Суклал, посланик на БРИКС от Южна Африка.
Страни като Саудитска Арабия и Иран официално са поискали да станат членове на БРИКС, каза още Суклал, цитиран от ливанската телевизия Almaydeen. Дипломатът отбеляза, че други също са изразили интерес да се присъединят към БРИКС, включително Аржентина, Обединените арабски емирства, Алжир, Египет, Бахрейн и Индонезия.
Страните от БРИКС дедоларизират търговията
тъй като Китай и Бразилия сключиха споразумение за отказ от американския долар в двустранните си сделки, което се очаква да намали инвестиционните разходи.
Представено от Бразилия, предложението трябва да бъде обсъдено на срещата на върха на БРИКС през август в Южна Африка.
БРИКС е абревиатура, включваща първите букви на страните членки - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Населението на БРИКС е повече от
40% от населението на света
БРИКС може да увеличи дела си в световната икономика до 35% до 2028 г., съобщи Блумбърг. Според американската медия БРИКС изпреварва страните от Г-7 по икономически растеж.
На 22 юни руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви, че лидери на държави,
заемащи враждебна позиция към Русия
не бива да присъстват на срещата на върха. Коментарът бе отговор на искането на френския президент да присъства на форума в Южна Африка.
В същото време Индия и Бразилия се противопоставят на опитите на Китай за бързо разширяване на групата. Двете страни са възразили и по време на подготвителните разговори в Йоханесбург. До момента Китай постоянно лобира за разширяване на групата.
Но Бразилия е против разширяването
отчитайки опасенията на Запада, че БРИКС ще се превърне в противовес на Вашингтон и ЕС.
Индия пък иска строги правила как и кога други държави могат да се сближат с групата, без да я разширяват официално. Всяко решение ще изисква консенсус сред членуващите в БРИКС, които ще преговарят от 22 до 24 август.
Индия и Бразилия ще използват диалога на върха, за да обсъдят включване на държави със статут на наблюдатели. Южна Африка подкрепя различните варианти за членство, но не е против разширяването.