
Медици отново на протест за по-високи заплати
Здравната комисия в НС ще решава за парите на психиатриите на извънредно заседание
/ брой: 60
Медици и здравни работници излязоха вчера на пореден протест заради ниски заплати. Те са недоволни от увеличаването на трудовите им възнаграждения с едва 5%, което работещите в сектора определят като унизително. В знак на протест медиците поставиха палатки пред сградата на здравното министерство и предупредиха, че ако не бъдат чути, имат готовност за национален протест.
В недоволството се включиха символично работещите в УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ" и УМБАЛ „Света Екатерина“. Те казват, че буквално изнемогват, защото работата им е изключително много и тежка. Медиците искат увеличаване с 20% на клиничните пътеки, парите за спешното приемно от 46 лева да станат 100 лева, подобряване на условията на труд и да им се осигури работно облекло.
"Нищожни заплати. Все пак ние работим къртовски, хора нямаме, просто е много зле, трагична е ситуацията. Заради малкото пари няма кадри. Лекарите и медицинските сестри напускат и отиват да работят в чужбина", обясняват протестиращите медици.
От Националния синдикат "Защита", който е организатор на протеста, обявиха, че в сряда ще има среща с министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов, на която ще бъдат обсъдени исканията на работещите в сектор "Здравеопазване".
Междувременно стана ясно, че след протестите на психиатриите, ще бъде свикано извънредно заседание на здравната комисия в НС на 2 април. На него ще бъдат изслушани министрите на здравеопазването и финансите, а причината е недостигът на финансиране в психиатричните болници, съобщи вчера председателят на комисията проф. Костадин Ангелов.
Той изрази увереност, че с общи усилия ще се намери решение на проблема, за да осигурим необходимите средства за възнаграждения на медиците, които работят в тези здравни заведения.
Министерството на здравеопазването заяви, че счита за своя приоритетна задача реформирането на психиатричната помощ в България. Усилията са насочени към цялостната оценка на потребностите, анализ на дейността, мотивация и подкрепа на кадрите, подобряване на условията за лечение на пациентите и условията на труд за персонала. Към министъра на здравеопазването бяха създадени експертни съвети по медицински специалности „Детска психиатрия", „Психиатрия" и „Съдебна психиатрия". Изготвени са проекти на стандарти по медицински специалности „Детска психиатрия", „Психиатрия" и „Съдебна психиатрия", уточняват от МЗ.