07 Октомври 2024понеделник18:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гладиаторски бой красял императорски храм

Мраморната плоча с внушителните размери от 115х83 см беше намерена от археоложката Мария Камишева в "Августа Траяна"

/ брой: 192

автор:Христо Христов

visibility 3316

Сцена на бой между гладиатори е украсявала стената на античен храм в Стара Загора, посветен на култа към императора. Мраморната плоча с внушителните размери от 115х83 см беше намерена от археоложката Мария Камишева при навлизане в дълбочината на културния пласт при спасителни разкопки на улица "Митрополит Методи" 55. Ясно личат фигурите на двама гладиатори, единият е с меч и щит, а другият държи копие или тризъбец и отстъпва от атакуващия го противник.
На сантиметри от барелефа се виждат две херми (каменни колони, използвани за преграда на вътрешните помещения), те са украсени с мъжки глави с гладиаторски шлемове. Храмът е построен в края на тт, началото на ттт в. от н.е., установена е дори точната година - 303-та, чрез дарствен надпис, направен по заповед на управителя на провинция Тракия Емилий Александър в прослава на цезарите Галерий Валерий Максимиан и Флавий Валерий Констанций.
Общо три дарствени надписа бяха намерени досега на обекта, който е в рамките на археологическия комплекс "Августа Траяна". Камишева очаква нови изненади при разкриването на по-долните (по-ранни) пластове.
Междувременно на друг обект, намиращ се на петдесетина метра от древните римски терми и античния форум, беше намерена каменна стела с надпис на гръцки. Той все още не е разчетен, но податките са, че е от края на ІІІ век. Стелата е била преизползвана при градеж на основи на жилище през Средновековието.



Археологът от РИМ в Стара Загора Мария Камишева с откритата каменна стела, на която е изобразена гладиаторска битка

Властта обмисля по-високи данъци

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 190

Задава се пореден ремонт на VІ блок в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 190

Съдът на ЕС спаси тировете от често връщане в България

автор:Дума

visibility 398

/ брой: 190

Работим 17 години за собствено жилище

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 190

Бури и дъждове в Хърватия и Гърция

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 190

Мицкоски ни вини в предизборни игри

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 190

20% ДДС за частните училища на Острова

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 190

Накратко

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 190

Пуснете алармата!

автор:Александър Симов

visibility 348

/ брой: 190

Защо тази партия

visibility 439

/ брой: 190

Опитайте да ми разкажете

автор:Мартин Карбовски

visibility 367

/ брой: 190

Даваме алтернатива на сегашната безпътица

автор:Барбара Пейчинова

visibility 406

/ брой: 190

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ