19 Ноември 2024вторник10:39 ч.

Здраве

Нелекуваната хронична венозна болест може да е животозастрашаваща

/ брой: 105

автор:Дума

visibility 3054

Хроничната венозна болест (ХВБ), част от която са и разширените вени, засяга голяма част от населението не само в България, а и в света. Според световно мащабно проучване над 50% от хората страдат от заболяването в някакъв стадий, обяснява проф. д-р Марио Станкев, главен експерт по съдова хирургия и член на УС на Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология. Заради хормоналния дисбаланс и физиологичните промени, които настъпват по време на бременност, жените са по-често засегнати. Проф. Станкев е категоричен, че хората трябва да познават първите симптоми, за да потърсят своевременна специализирана медицинска помощ. При първия стадий на заболяването хората обикновено в края на деня чувстват краката си тежки, уморени, изпитват болка, дискомфорт, нощни крампи, но въпреки това подценяват тези симптоми. Когато се появят отоците на крайниците и промени по кожата, се смята, че болестта е в напреднал стадий и ако не се лекува, съществува риск от усложнения като тромбофлебити и възпаления на крайниците, венозни язви. "Нелекуваната хронична венозна болест може да доведе до белодробен тромб или откъсване на съсирек и миграция в белия дроб - белодробен инфаркт", предупреждава проф. Станкев.

За съжаление заболяването често остава недиагностицирано и нелекувано, което води до сериозни последици.

Добре е хората над 40 г. да правят консултации със съдов хирург профилактично, дори да нямат установено заболяване на венозната система, препоръчва проф. д-р Веселин Петров, ръководител на Клиниката по съдова хирургия в МБАЛ "Св. Марина" във Варна и председател на дружеството по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология. Той препоръчва пациентите с разширени вени да спазват двигателен режим - да не седят или лежат дълго, а да задвижват тялото, за да се активизира т.нар. мускулна помпа на крайниците. Обяснението е, че за разлика от артериите, венозните стени нямат собствени мускулни влакна, а еднопосочното движение на кръвта в тях се дължи на венозните клапи и на съкращението на околните мускули. Затова, когато човек ходи, мускулите се съкращават и подпомагат придвижването на кръвта по вените. Когато венозните клапи се увредят, част от изпомпаната кръв се връща в долните крайници, развива се венозна хипертония и се стига до разширяване на вените.

"Вземи краката си в ръце"

е насловът на кампанията за безплатни прегледи, организирана от дружеството. Тя ще се проведе между 29 юни и 10 юли по график в София, Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Стара Загора, Плевен, Враца, Велико Търново, Сливен, Ямбол, Хасково, Свиленград, Асеновград, Пазарджик и Самоков. Записванията ще стават на електронната страница www.venite.bg.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 954

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 916

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 991

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 939

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 1004

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1741

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 981

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 1006

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 985

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ