13 Септември 2024петък07:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

6 тона боклук от римски мавзолей

/ брой: 228

автор:Дума

visibility 1835

Нашата столица е запазила не само в централната си част, но и в различни свои квартали наследеното от римска Сердика. Често забързани и неотзивчиви, хората не само подминават тези разкрити от археолозите свидетели на спокойни времена и бурни промени, а ги оставят да потънат като приказен замък сред бурени и храсталаци.
Да преодолее инерцията и незаинтересоваността към опазването на културните ценности е основната цел на инициативата на туристическа агенция БалкаНова и на скулптора Андрей Врабчев да бъде почистен римският мавзолей в кв. Лозенец. Около 70 граждани за по-малко от четири часа почистиха не само от растителността, но и боклуците, останали от превръщането на паметника в обиталище на бездомни и токсикомани. Изринаха 6 тона боклук! Сред находките на новата му битност бяха оранжев юрган, сутиен, патрон за автомат "Калашников", спринцовки.
Инициативата беше подкрепена от кмета на община Лозенец, който осигури извозването на боклука, и нямаше да бъде възможна без участието на много столичани и ученици от Националното училище за изящни изкуства "Илия Петров" в София.
Работата по привеждане на останките в годен за разглеждане вид бе съчетана и с образователна задача. Един от разкопвачите на мавзолея, гл. ас. д-р Марио Иванов от НАИМ - БАН, запозна участниците с историята и функциите на постройката. Съставена е от няколко помещения: гробна камера с три саркофага, голяма двойноапсидна зала, служеща за поминални чествания и събирания и три по-малки помещения с вероятно обслужващи функции. Тя е била фамилен мавзолей, в който  са открити останките от три семейни двойки, от които едната заедно с двете им деца. Сред по-важните находки са златен коланен накрайник, солид на Теодосий II и стъклен съд с ажурна украса.
"За съжаление такава е съдбата и на десетки други обекти в страната, въпреки че законът позволява отдаването им на концесия", сподели Марио Иванов. И наистина, само на около триста метра от мавзолея преди 12 години е разкрита част от раннохристиянски комплекс от IV-VI в. Очаквайки намирането на средства за довършването на проучването останките от църква, оградена базилика, грънчарска работилница, се губят сред буйната растителност на двора на частна кооперация, ни разказва археологът Снежана Горянова от НАИМ.
"Проблемът се състои в това - продължава М. Иванов - че за една голяма част от археологическите паметници у нас вече са направени археологически разкопки, публикувани са материалите, а друга част са на съхранение в музеите, т.е. инвестирани са доста средства. С една дума, специалистите са си свършили работата. Но точно когато този обект трябва да се съхрани и да има възвращаемост на тези средства, веригата се прекъсва. Няма концепция, няма стратегия, няма план за неговото стопанисване и най-вече няма повече финансова възможност за неговата поддръжка."
"Именно тук БалкаНова и гражданска инциатива виждат поле за действие: целта е да се събуди интересът, да се увеличат познанията и желанието за полагане на грижи от страна на гражданите за богатото археологическо наследство на България", каза инициаторът на събитието Ивелина Кючукова. Тя има амбицията да организира съмишленици и да разгърне инициативата в София и в цялата страна.


 

Жълт код за интензивни валежи с гръмотевици в петък

автор:Дума

visibility 86

България е най-бедната страна в ЕС, а с най-скъпата храна

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 174

БАБХ проверява спешно столове и бюфети в училищата

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 174

Търговският дефицит расте с близо една трета към края

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 174

Производството на ток у нас намалява

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 174

Скопие ще преговаря, но като член на ЕС

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 174

Няма нужда от търговска война

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 174

Лондон свива помощите за горива през зимата

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 174

Комедиантът

автор:Александър Симов

visibility 1505

/ брой: 174

Геноцид

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1776

/ брой: 174

Има ли шанс Харис?

автор:Таня Глухчева

visibility 1135

/ брой: 174

Съдебната реформа – абсолютно безпредметен израз

visibility 487

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ