12 Юли 2024петък05:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колонката на Виктор Папазов

И САЩ си направиха икономическо сепуко

/ брой: 49

автор:Виктор Папазов

visibility 1215

От серията "който копае гроб другиму - сам пада в него". И САЩ си направиха икономическо сепуко, или поне президентът Байдън - с решението да спре вноса на руски петрол.

За незапознатите да обясня. Петролът по планетата не е еднакъв. Има тежък и лек петрол, има какви ли не подвидове и състави. При дестилацията на петрола се получават различни продукти: леки - бензин, по-тежки - дизел, най-тежки - мазут и битум.

Петролът в САЩ е предимно лек, както и този в страните от Залива. При дестилацията се използват катализатори и инсталациите на всяка рафинерия са проектирани за определен вид петрол. Подмяната на катализаторите изисква милиарди.

Американските рафинерии имат нужда от тежък петрол, който смесват със своя лек, за да произвеждат. Източници на тежък петрол са  Венецуела, Иран, Русия и Канада.

"Приятелските отношения" на САЩ с Венецуела и Иран са известни на всички. От две седмици и отношенията с Русия се издигнаха на ново "приятелско равнище". А вече достигнаха точка, в която никога не са били.

Остава Канада като източник на тежък петрол. Байдън обаче прекрати строителството на нефтопровода XL. Канада ще им достави тежък нефт, но докато се настроят нещата, ако въобще някога могат да станат нормални, ще минат месеци...

Междувременно през ноември в САЩ ще има междинни избори.

Спирането на вноса на тежък нефт от Русия ще предизвика сътресения в производството, респективно скок в цената на бензина, който вече е на рекордно високи нива. Възможни са дори дефицити на определени места. Всичко това несъмнено ще помогне на демократите да загубят катастрофално изборите през есента.

Как това ще се отрази на България?

Доколкото знам, около 30% от горивата в България се произвеждат в "Нефтохим Бургас".

Вчера (във вторник - бел. ред.) Путин бил подписал указ за ограничаване износа на определени стоки. Ако нефтът попадне в този списък, ние като страна, обявена за неприятелска, ще се лишим от този петрол, респективно ще има дефицит на бензин и дизел.

Ще кажете, голямо чудо, ще внесем от Европа. Проблемът е, че и Европа е зависима от руския петрол. Дефицитът ще е общоевропейски, и то сериозен.

Но, както каза една близка, "нямам нищо против да плащам по-скъп бензин, защото това е цената за борбата срещу Путин". Това е мисленето на хора, които имат образователни BS и MBA от престижни западни университети. Предполагам, че скоро изведнъж ще установят, че другият превод е BS (bull shit), a MBA (master of bullshit administration).

Ta, да видим колко висока ще е тази цена и колко наистина ще са готови да я платят? И ако цената е икономически колапс на богата и разглезена Европа, дали си струва? Защото САЩ някак ще се оправят, но Европа е обречена.

Кой разбрал, разбрал.

Фейсбук

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ