18 Ноември 2024понеделник21:55 ч.

Суета

С червени жартиери на бала, или абитуриентски традиции от 3 континента

Церемониите, отбелязващи края на средното образование, варират от изхвърляне на учебници до тихи сбирки в тесен семеен кръг

/ брой: 93

автор:Альона Нейкова

visibility 5442

Сбогуването с училището е особен период от живота. Някои го приемат като празник - уф, най-после свършва това мъчение. За други датата е придружена с лека доза тъга за отиващото си детство. Трети изпитват благодарност към преподавателите, които са се опитвали години наред да налеят в главите на децата не само знания, но и да ги направят добри хора и истински човеци. Така или иначе традицията повелява да има и тържествена церемония, отбелязваща подобаващо края на средното образование.

Месеци преди уречената дата българските абитуриенти и родителите им се готвят за бала: търсят най-красивия тоалет, резервират най-хубавия ресторант, разменят си подаръци за спомен. Любопитно е обаче да се надникне в характерните за различни страни обичаи, свързани с този уникален житейски момент.

В САЩ за целта се харчат доста големи суми, тъй като в страната на неограничените възможности смятат, че завършването на гимназията наистина е знаменателно събитие. И момчетата, и момичетата се обличат доста луксозно на този ден. И ако в бившите съветски републики напоследък е доста модерно на изпращането да се обличат униформи, белязали училищната епоха по времето на СССР, младите американки залитат по друга мода и си слагат роклите от бала на майките и дори на бабите си. Също така се стремят да вземат под наем лимузина или друга луксозна кола, за да стигнат до мястото на бала. Прието е на тържественото парти да се ходи с кавалер или с дама. А в края на вечерта се избират кралят и кралицата на събитието. След официалната част празнуването се пренася в ресторанти и хотели, където абитуриентите купонясват до малките часове на нощта. Трябва да се отбележи обаче, че проявата е изцяло безалкохолна: употребата на високоградусни питиета в Америка е разрешена след 21-годишна възраст.

Празнуването на завършването на училището в Германия неформално започва още преди матурите. Абитуриентите често (добронамерено) се шегуват с преподавателите си, идват на уроците със странни, почти карнавални костюми и по всякакъв начин гледат в последните учебни дни да се забавляват максимално. След зрелостните изпити се организира и официалната част по сбогуването с даскалото, включваща тържествена вечеря и парти. Купонът е изискан и на него присъстват не само учителите и децата, но и техните семейства, включително баби и дядовци, като се смята за проява на лош вкус да не се поканят най-възрастните членове на фамилията.

Краят на средното образование в Страната на изгряващото слънце се отбелязва доста скромно. Изпращането обикновено се провежда в голямата зала на гимназията, като учениците са облечени във всекидневната си униформа. След връчването на дипломите класът продължава сбогуването в някое кафене, като дори не е задължително всички да са на едно и също място. Някои японци дори предпочитат да се приберат вкъщи и да празнуват в тесен кръг с най-близките си. Интересна е традицията между влюбените ученици: като символ на чувствата си момчето подарява на момичето второто копче от сакото си. Именно него, защото то се намира най-близко до сърцето на романтичния юноша...

Необичайна традиция съществува в Китай. За да се отърват от болезнените спомени за тежките матури, абитуриентите в Поднебесната империя изхвърлят от прозорците всичко, свързано с училището: книги, тетрадки, дневници и дори химикалки и моливи.

В Полша балът се организира 100 дни преди официалното завършване на училището. Празненството се нарича Studniowka и за церемонията се избира голяма шикозна зала. Момчетата обличат костюм и смокинг, а девойките залагат на елегантни рокли, като задължителен елемент на тоалета им са червените жартиери. Тържеството започва с полонез, като началото на танца се дава от директора на учебното заведение в дует с някой от зрелостниците.

Колкото и да е странно на пръв поглед, но студените норвежци са най-горещите абитуриенти. Честванията по отбелязването на края на школото започват в нощта на 1 май и продължават цели 17 дни, когато се отбелязва празникът на конституцията на страната. През това време зрелостниците се разхождат по улиците на градовете в специална униформа, която обикновено се състои от шапка, тениска и суичър с емблемата на училището. Върху някой от тези аксесоари съучениците обикновено си пишат забавни послания, смешни фрази, изречени в школото, и различни пожелания. Добре е да се спомене и фактът, че всички празненства по завършването децата организират самостоятелно, преподавателският състав и родителите нямат никакво отношение към дългото парти.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ