Темата днес
Таско Ерменков:
Правителството е вредно за енергетиката
В България всяка либерализирана услуга доведе до нейното поскъпване, казва председателят на енергийния съвет на БСП
/ брой: 40
ТАСКО EРМЕНКОВ по професия е икономист. През 1981 г. завършва Московския институт за международни отношения, а през 1984 г. - Военна академия "Г.С. Раковски" със златен медал. Доктор е в областта на техническите науки. Награден е със златен медал от Техническия университет в София. През 2003 г. става изпълнителен директор на Агенцията по енергийна ефективност. Народен представител от БСП в няколко парламента. Член на Изпълнителното бюро на НС на БСП и председател на Енергийния съвет на партията.
"Начинът, по който върви опита за изграждане на 7 и 8 блок в "Козлодуй", ще завърши плачевно"
- Започна огласяването на проектодокументи, свързани с либерализация на пазара на ток и излизането на битовите потребители на свободния пазар. Планира се да отпадне фигурата обществен доставчик на ток, освен това от 2026 г. да отпаднат правомощията на КЕВР при определянето на цените. Вашият коментар?
- Тези наредби са свързани с направените вече промени в Закона за енергетиката, в резултат на което НЕК отпада като обществен доставчик, а регулацията на крайните цени вече няма да бъде през КЕВР, а ще бъде през някаква схема, която засега още не е ясна. Всичко това трябваше да бъде направено, след като бъде установена линията на бедност, бъде определено какво е енергийна бедност и как ще се компенсират потребителите. А доколкото съм информиран, това все още не е направено. Вървим към либерализация на пазара без да се грижим за потребителите. Това, което е най-парадоксално е, че по всички теми, които са свързани с либерализация, върви мантрата, че либерализацията ще доведе до намаляване на цените във връзка с повишената конкуренция между отделните производители. На практика ние в България видяхме, че всяка либерализирана услуга доведе до нейното поскъпване. Телекомите в последно време са един от най-добрите примери какво означава либералност.
- Законът набързо беше вкаран в парламента, набързо беше приет, ясно ли е кога ще бъдат освободени цените за битовите потребители и прави ли се нещо през този преходен период?
- Не съм информиран да се прави нещо през този период. А кога ще бъдат освободени цените - говореше се за 2026 г., но дали тогава, дали по-рано и как ще се случи, не е ясно. Виждате, че в това управление, което се характеризира с непрогнозируемост на действията, нищо не може да бъде казано предварително. Може да им скимне още утре да го направят, защото за тях темата за потребителите не е интересна, интересът на обикновения човек не е важен. Важно е да може да угодим на Европейския съюз, за да вземем едни пари по Плана за възстановяване.
- Има едно обещание, което направи премиера Денков миналата година, че държавата няма да позволи освобождаването на цените да доведе до тяхното повишение. Това възможно ли е?
- Не е работа на премиера да определя дали ще има поскъпване или няма да има поскъпване на цените. Защото нито е регулатор на пазара, нито е производител, нито е преносител на енергия, за да може да влияе върху цените. Но това, което искам дебело да подчертая, е че нищо от това, което е обещано от Денков и от правителството не се прави. С изключение на това, което е слугинаж пред Европейския съюз, за да могат да се получат едни пари, които да бъдат някак си разпределени между свои фирми. Всичко друго, което се говори за големи проекти и т.н. - също е обвито в мъгла и с неяснота как ще бъде финансирано и кой ще се облагодетелства. Това правителство е вредно в областта на енергетиката и неговите действия имат катастрофален характер. Та ние все още нямаме енергийна стратегия, а без стратегия няма как нещата да бъдат решавани в дългосрочен план.
- Смятате, че нищо не се прави да се защитят потребителите и най-вече тези, които са уязвими, във връзка с освобождаването на цените?
- На мен не ми е известно. Може би има някакви работни групи, които продължават да обсъждат какво е енергийна бедност, откъде ще се вземат пари и по какъв начин тези пари ще бъдат разпределяни. Но няма реални резултати. Не съм видял в публичното пространство да е излязла информация що е това енергийно беден. Аз бих говорил за енергийно зависими хора, но това е вече друга тема.
- В последно време добрите новини станаха всекидневие. Ниска инфлация, високи заплати и т.н. Бодряшките изказвания вървят и в тази посока. Какво обаче да очакваме когато все пак цените бъдат освободени?
- Не смятам, че може да очакваме нещо прекрасно като резултат с политиката, която се провежда. По-добре да очакваме едни по-бързи избори и да бъде избрано правителство, което да започне да работи системно в областта на енергетиката. Трябва да се гарантира енергийната сигурност на държавата, но и на всеки отделен човек. Това е рецептата. Иначе с това правителство и начинът по който върви с преразпределяне на баницата към частите на сглобката, нещата не са в полза на хората. А в полза на техните приближени фирми.
- Много правителствен оптимизъм струи и около декларираното изграждане на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй". Как ви се струват поставените срокове, първият от които е 2033 г., цената от 14 млрд. евро.
- Абсурдно е да се смята, че до 2033 г. ще бъдат готови 7 и 8 блок в "Козлодуй", имайки предвид на какъв етап е самата площадка, на която трябва да бъдат изградени. Става въпрос за една ливада, за която Министерството на екологията е казало, че няма нищо против да бъдат изградени 7 и 8 блок. Има много работа по тази площадка - укрепване, задълбаване, знаем какъв е терена там и колко много време и средства са необходими, за да се направи една стабилна площадка. Трябва да се изградят съответните инсталации за водоснабдяване, за охлаждане на реакторите и т.н. Цялата тази сага, която ни престои, е толкова голяма и необхватна, че начинът, по който е тръгнало правителството, ми се струва, че ще се провали както се провалиха за АЕЦ "Белене". Моята оценка е, че начинът, по който върви опита за изграждане на 7 и 8 блок в "Козлодуй", ще завърши плачевно.
- Миналата седмица беше съобщено, че се подготвя зареждането на 5 блок с гориво на "Уестингхаус", а не съм чула това гориво да е одобрено от Агенцията за ядрено регулиране.
- И аз не съм забелязал да е одобрено, да има решение на АЯР това гориво да може да бъде използвано за производство на електроенергия в България. Чехите окончателно се отказаха от подобно гориво. Не знам защо ние смятаме, че при нас ще бъдат нещата по-различни.
- При посещението си в Украйна председателят на Народното събрание Росен Желязков обяви, че украински експерти щели да ни помагат, да ни консултират за въвеждането на това гориво.
- Поредния начин, по който непрофесионално се говори за ядрената енергетика. Какво ще ни консултират украинските специалисти, когато самите те при нормална обстановка имаха проблеми с американското гориво и това е всеобщо известно. Така че, ако ще ни консултират какви са проблемите им, ние ги знаем предварително.