По-католик от папата
/ брой: 187
Финансовият министър Асен Василев май ни готви тесла, макар привидно облечена в добри намерения. Предлага промени в Закона за местните данъци и такси, според които обитателите на сгради, получили сертификат клас "А", и на такива, достигнали нормата за "сгради с близко до нулево потребление на енергия", няма да плащат имотен данък за период от максимум 10 години - в зависимост от срока на сертификата.
Заради прословутата Зелена сделка ще ни натискат с все повече безумни изисквания, чиято основна цел е да одерат повече простолюдието, а баровците да получат още преференции.
Според ЕК сградите в ЕС са отговорни за 40 на сто от потреблението на енергия и 36% от емисиите парникови газове. Евросъюзът изисква всички жилищни сгради да покриват минималните изисквания за енергиен клас "Е" до 2030 г. С предложението си обаче Василев се изживява по-католик от папата, защото предлага да се въведе изискване, според което най-старите сгради в страната трябва да притежават минимум енергиен клас "В". Който е доста по-нагоре в енергийната скала.
Според експерти сградите за битови нужди, строени у нас до средата на 90-те години на миналия век, са енергийно неефективни. А те представляват голяма част от жилищния фонд. Това означава ли задължително саниране на целия жилищен фонд до 2030 г.? С какви средства ще става това? Има ли достатъчно финансов ресурс - европейски и държавен? Защото болшинството български граждани нямат достатъчно средства.
С няколко милиарда - пари на всички нас, бяха санирани на безумни цени апартаментите на малцина. Имат ли тези сгради поне изискуемия от Василев клас "В"? Или данъчните преференции по традиция ще важат само за богаташите в новите луксозни сгради и някои по случайност богопомазани от санирането?
Преди по-малко от две години бе взето решение да отпадне изискването за т.нар. паспортизация на сградите. Означава ли това, че Василев всъщност по терлици връща това изискване, което също ще ни струва немалко?