Ню-Йорк ще потъне след 100 години
/ брой: 177
Няколко американски щата може да потънат под водата в течение на следващите 100 години, особено разположените по атлантическото крайбрежие и Мексиканския залив. Причината е в климатичните промени. Това твърдят група учени климатолози под ръководството на Томас Вал в статия, публикувана в сп. "Nature Climate Change". Те са създали модели, предсказващи вероятността двата основни фактора, предизвикващи наводнения - поройните дъждове и силните бури, да се появят едновременно и да създадат сериозни катаклизми.
Според учените потенциално опасна ситуация имаме, когато валежите са 120 мм на денонощие, а височината на приливната вълна е 1,2 м. Екипите са разработили три сценария. Според най-оптимистичния подобни катаклизми се стоварват по крайбрежието на САЩ (особено в региона на Ню-Йорк) през 245 години и ще продължат да се повтарят. Най-песимистичният сценарий посочва, че Ню Йорк ще бъде погълнат от водата след 42 години, а третият сценарий (най-реалистичният) посочва, че това ще се случи след 105 години. Най-лошо е обаче ще пострада Венеция - след 15 до 25 години тя ще стане непригодна за живот, а ще изчезне напълно към 2100 г.
В окончателния анализ на данните за промените в климата, публикувани в отчета на Националното управление по океанология и климатични изследвания на САЩ, 2014 г. е била всички досегашни рекорди по високи температури, по количеството на изхвърлените парникови газове и повишаването на нивото на океана. Според данните концентрацията на въглероден двуокис в земната атмосфера през миналата година се е увеличила с 1,9 ррм (един ррм е равен на една десетична част от процента) и е 397,2 ppm, което е максимален показател за цялото време, откакто се правят измервания. Единственият регион на Земята, където средната температура на въздуха е била под средната, е западната част на Северна Америка. Но пък в северната част на Тихия океан и в Арктика е отбелязано съществено увеличение на средната температура. Топенето на арктическите ледове е придобило вече застрашителни мащаби. Увеличил се е броят на тропическите циклони - ако през 1981-2010 г. са се случвали средно 82 циклона на година, то през 2014 г. те са били 91.