Нека някой провери
/ брой: 261
Докато светът все още се тресе от последствията на икономическата криза и в Европа всички държави се стараят да затягат финансовата дисциплина заради огромните бюджетни дефицити, стана известно, че тук-там в ЕС някои си "газят лука" и си харчат европари - или за кеф, или откровено ги източват чрез, меко казано, ненужни проекти. В изследване на мозъчния тръст "Отворена Европа" са дадени около 50 примера за страни, кандидатствали за европейско финансиране и получили средства за... откровени простотии. Например унгарска фирма е взела 350 000 британски лири от Фонда на ЕС за развитие на селското стопанство, за да изгради център за кучета, който е трябвало да се оборудва със система за хидротерапия за четириногите. Най-добрият приятел на човека така и не успял да се възползва от джакузито за кучешки лапи, защото проектът бил изоставен, но фирмата, измислила гениалната идея, продължила да кандидатства и да получава европари.
Тиролски фермери взели от същия фонд 14 000 британски лири, за да насърчават и стимулират емоционалната връзка на селскостопанските работници със земята. Похарчени са и 4,5 млн. британски лири за допълнителни лимузини за евродепутатите. ЕС открил в Люксембург културен клуб само за свои служители за 4,4 млн. британски лири - със скъп ресторант, клуб за дегустация на вино и дансинг за шотландски танци.
Очевидно "будните" мозъци са открили брилянтен начин да източват пари или да ги харчат за глупости, докато например безработицата расте, а фирмите свиват разходите си и не смеят да отделят средства за обучение или иновации.
Подобни примери несъмнено могат да се намерят и у нас. Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), която шумно се пропагандира всеки божи ден като огромна възможност да оправим земеделието си заради големия финансов ресурс, който предоставя - над 3,2 млрд. евро, също дава възможности за скъпи завои. По тази програма, която иначе е земеделска, могат да се вземат пари за изграждане на регионални тематични музейчета от рода на "Музей на козата" (като не гледаме кози, поне да ги видим като експонат), или за строеж на малки семейни хотели в слаборазвити райони. Такива проекти не само поглъщат огромни средства, а и нямат икономически и социален ефект. Казано направо, са си чиста кражба. В същото време у нас бяха отрязани субсидиите на общините, като по този начин те бяха лишени от финансов ресурс дори за изготвяне на смислен проект.
А това, което са констатирали в Европа, сигурно го има и у нас. Само че някой трябва да го провери и да го огласи, а виновните да понесат последствията си. И нека нашите контролни органи да си свършат работата, защото тези пари са взети назаем от децата ни.