18 Ноември 2024понеделник19:34 ч.

Отзвук

Народът е отчаян от партиите

Какво обърка българското политическо съзнание

/ брой: 90

visibility 1837

Петър Бъчваров


Повод да напиша тези редове ми даде статията "ЕС изгражда стена срещу ББ" на Георги Готев от 24.03.2011 г. В нея той заявява категорично: "Като премиер ББ (Б. Борисов) е опасен за България. С непремерените си изказвания тоя човек утре може да ни вкара във война." Коментарът си Готев прави по повод следното изявление на ББ: "България не участва в "коалицията на желаещи", прилагащи решенията на ООН за забрана на полети на либийската авиация, защото тази "авантюра" има неясни цели". И тези думи били потресли съюзниците на България.
Действително това е неврастенично изказване на един министър-председател. И въобще цялото управление на партия ГЕРБ е неврастенично и хаотично, осъществявано от хора, събрани като от пазарно сборище. Най-невероятното и фрапиращото е, че те са избрани с мнозинство от народа, когото ББ нарече "лош материал". Този факт трябва да ни накара да се замислим какво всъщност е политическото съзнание на българите. Защо се довериха на ГЕРБ? Кои са причините за това тяхно решение?

Управлението на ГЕРБ е неврастенично


Българската нация е родила множество талантливи писатели, учени с международно признание, световно известни артисти, спортисти. Създадохме и имахме една от най-добрите образователни системи в Европа, изградихме за две-три десетилетия просперираща съвременна икономика с голям индустриален потенциал и модерно развито селско стопанство. Имали сме политици - личности от голяма величина като Стефан Стамболов, Александър Стамболийски, Васил Коларов, Георги Димитров...
И сега, изведнъж ББ и ГЕРБ!
Та ББ трябва да изкара поне 20 академии (но не пожарникарски), за да се доближи до компетентността на политици като например бившия премиeр Сергей Станишев или проф. Андрей Пантев.
Големият руски писател Иля Еренбург казва, че "знанието изпревари съзнанието", с което обобщава периода на научно-техническата революция през ХХ век. Смисълът е, че "с невижданото развитие на точните науки, с известно "затъмняване" ролята на изкуството в живота на всеки човек, с увлечението по спорта и привързаността към ежедневната работа, с известна ограниченост в общочовешкото развитие, с критичното отношение към много явления от предишните десетилетия, с това, че животът е по-лек, човек по-трудно може да се ориентира в неговият ход!" Еренбург не твърдеше, че социализмът ще се строи на гола поляна, както сталинските адепти и затова бе против опростенческото развитие на реалния социализъм и тоталитарния характер на сталинизма. Защото така се подценява съзнанието, оформящо новото социалистическо общество, което следва да се гради в унисон с целия исторически живот на цивилизацията, за да се постигне хармонично социалистическо битие.
Мисълта на Еренбург формулира тезата, че когато науката създава предпоставки за открития, улесняващи човешкия живот, а съзнанието изостава, като ползва придобивките в ущърб на общия прогрес, човечеството създава нехармонично общество.
И ако се върнем към въпроса за нашето политическо съзнание в контекста на тезата на писателя, ще констатираме следното развитие на политическата обстановка. Падането на Берлинската стена сложи началото на европейските промени преди всичко в източноевропейските социалистически страни. В резултат на това настъпиха и политическите промени у нас след 10 ноември 1989 г. Създаде се многопартийна политическа система, пазарна икономика, прие се нова конституция. Но първите правителства, включително и това на Жан Виденов, не предприеха съответни политически и стопански промени. В резултат на това дойде на власт дясно правителство в лицето на СДС.
Но за разлика от процесите в Европа СДС започна управлението си с политическото съзнание, че лявомислещите хора и БСП трябва да бъдат пратени в Сибир. Беше издигнат лозунгът за "червените боклуци" и се показваше картата с черепите. Конфронтацията се ожесточаваше.
С такова политическо съзнание започна т.нар. български преход. И така я караме и до днес, въпреки че то не ни доведе до демокрация и просперитет, до укрепване на държавата и икономическото положение на народа.
Обратно, държавата се самораздържави, икономиката се "приватизира" чрез разграбване, разпродадена на безценица на чужди фирми, за което се вземаха подкупи за милиони, българският капитализъм започна да се натрупва силово чрез незаконни способи и забогатяване за една нощ, като пещерното натрупване на капитали през ХVIII век. Селското стопанство, модерно, окрупнено и механизирано, беше разграбено, земята бе разпарчетосана на нивички, които и досега пустеят и започнахме да внасяме чесън и боб от Гърция и Турция. Две трети от българските банки станаха гръцки, за да просперират, както Гърция сега просперира. Армията ни беше неколкократно свивана, докато я направиха от 20-ина хиляди, въпреки че Турция, Гърция и Сърбия имат армии от по 100 хиляди. Безработицата се увеличава от ден на ден, а на работещите не се изплащат трудовите възнаграждения.
Но да не избързваме! Резултатът от промените на българското общество, извършени под водачеството на Иван Костов и неговата политическа кохорта, отвратиха българите, той падна от власт, затри безотговорно и предателски СДС, което дойде да управлява с идеята действително да се демократизира България. После Командира създаде недоносения отрок ДСБ - дерибеи, уж силни българи, но без политическа перспектива.
И отвратен, тогава народът прибързано гласува за царя, който за 40 дена направи партията НДСВ. Така бе създадена новата дясноцентристка алтернатива, която да заеме политическото пространство, освободено от СДС. Костов направи няколко мръсни трика на царя да не дойде на власт, но те не успяха.
Хората, които гласуваха за Симеон Сакскобургготски, бяха в мнозинството си десномислещи избиратели, което подсказваше, че политическото им съзнание възприема НДСВ като по-добра дясна формация от Костовата, където бе пълно с реваншисти, чието политическо съзнание бе от преди Втората световна война. Тази върхушка любеше нацизма на Хитлер и мразеше Русия. Но обикновеният българин трудно можеш да го накараш да мрази братята освободители. А Симеон обяви официално, че няма да работи за връщане на монархията, че поставя Запада и Русия на едно политическо равнище, че не е русофоб. Демонстрира, че има желание за политическо управление с БСП и взе за министър политик от лявата партия. Той обаче напусна скоро кабинета, а БСП се обяви в опозиция.
Така Симеон не можа да състави правителство от български политически партии с национално съзнание, а се принуди да образува кабинет с ДПС на Доган - партия, каквато конституцията не допуска като етническа. После се забърка и втората голяма политическа грешка - с Тройната коалиция. А БСП пропусна политическия шанс да разгроми реваншистките партии на Иван Костов (ДСБ) и на Мартин Димитров (СДС).
И за да бъде завършен погромът на НДСВ - партия с българско национално съзнание, последва троянския седесарски ход на Свинаровци, които я напуснаха, разцепиха и разпиляха.
Така завърши политическата епопея на преходния период. И българското политическо съзнание - разбито, отчаяно от безперспективност, доведе на власт ББ и т.нар. политическа партия ГЕРБ. За която никой не може да каже кога ще сдаде властта и какво ще последва.

 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1113

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 385

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 376

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 414

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ