Ким готви война с помощ от Путин
Сега Пхенян е още по-опасен, защото е сигурен, че има голям и могъщ приятел. Това може да го подтикне към военни действия срещу Южна Корея
/ брой: 113
Джулиан РАЙЪЛ
Дойче Веле
Обясненията за напрегнатата ситуация на Корейския полуостров са различни. Някои предполагат, че севернокорейският диктатор Ким Чен Ун се е отказал от всяко сътрудничество с Юга. Други обаче подозират, че това e само маневра, за да отвлече вниманието на хората от несгодите в страната.
Има обаче и друго, далеч по-тревожно обяснение. Според някои анализатори тази ескалация е знак, че след дълги усилия Ким Чен Ун най-сетне е успял да си осигури подкрепата на Русия. Сега Ким вярва, че руският президент ще го подкрепи и военно, ако се наложи.
Това може да накара Ким да прекрачи т.нар. червени линии, които крепят примирието от края на Корейската война през 1953 г. досега. Освен това анализаторите се опасяват, че дори незначителен сблъсък на сушата, в морето или във въздуха може да ескалира много бързо.
Според Хюн Сон Су, експерт в Корейския институт за национално обединение в Сеул, агресивността на Ким се дължи на промененото отношение на Москва към Пхенян. Путин подкрепя партньорството със Северна Корея като част от глобалната си политическа стратегия.
Като част от това партньорство Северна Корея е доставила на Русия милиони артилерийски снаряди и неизвестно количество ракети, които руснаците използват във войната срещу Украйна.
В замяна на това Русия е доставила на Северна Корея гориво и спешно необходими храни, а руски учени са участвали в разработването на военния арсенал на Северна Корея, включително ракети, сателити и ядрени оръжия.
"Сега Ким е още по-опасен, защото е сигурен, че има голям и могъщ приятел в Русия. А това може да го подтикне и към военни действия срещу Юга“, предупреждава Хюн.
На 9 юни в демилитаризираната зона между двете корейски държави проехтяха изстрели, след като 50 севернокорейски войници пресякоха границата, а южнокорейците дадоха предупредителни изстрели.
"Тази конфронтация е по-различна и по-опасна от друг път", казва Ра Джонг Ил, бивш дипломат и високопоставен офицер от южнокорейското разузнаване. "Изглежда, че Северът е много разгневен. Там знаят, че икономиката им е несравнимо по-слаба от тази на Южна Корея, и разбират, че техният начин на живот не може да се сравни с нашия“, допълва той.