19 Ноември 2024вторник01:01 ч.

Красимир Кунчев:

В Костинброд има работеща икономика и ниска безработица

Нещата в България не вървят добре, но хората ще се опомнят и ще има предсрочни избори, казва настоящият кмет и кандидат на БСП за нов мандат

/ брой: 138

автор:Деси Велева

visibility 2536

КРАСИМИР КУНЧЕВ е роден на 22 юли 1962 г. Завършил е Висшия педагогически институт в Благоевград. През 2003 г. придобива магистърска степен по специалността "Публична администрация" във Великотърновския университет. Дълги години е бил учител. От 1998 г. е в местната власт. Бил е зам.-кмет на община Костинброд. През 2004 г. печели първите си избори като кандидат на БСП. Сега завършва втория си мандат. Женен, с три деца.

- Г-н Кунчев, тежка ли е битката за Костинброд?
- Тежка е - има 10 кандидати за кмет на общината и 14 листи с общински съветници. В предизборната кампания се използват всякакви средства - и позволени, и непозволени. Има лъжи, манипулации. Областният управител на Софийска област назначи със заповед за вр.и.д. кмет на Костинброд една госпожа. Тя е сложена по предложение на ГЕРБ само за да пречи и да възпрепятства администрацията и да помага всячески на своята партия да победи на изборите.
- Кое беше най-голямото предизвикателство, с което успяхте да се преборите като кмет?
- Най-трудно беше осъществяването на проекта за регионално депо за твърди битови отпадъци на територията на общината. То е единственото в България, което се изгражда по публично-частно партньорство. Общината направи смесено дружество с две белгийски фирми, като ние участваме с апортна вноска с терена и проекта на депото, а белгийските фирми осигуряват финансирането. Много трудно беше, защото предишният инвеститор на практика фалира и се отказа. Бяхме притеснени дали ще намерим друг инвеститор, но успяхме.
Второто предизвикателство беше участието и спечелването на европроекти. През последните две години трудно се работи с управляващите органи. Правилата се сменят в движение, обикновено общините са в неведение какво се сменя и накрая ние излизаме виновни за всичко, което е станало с европейските проекти. Управляващите си измиват ръцете с нас. На практика кметовете и общините кандидатстват, готвят проекти, печелят ги, но когато започнат да ги реализират, попадат в ръцете на чиновници, които за никъде не бързат и за нищо не искат да отговарят. Те се хващат за всяка буква и запетайка и търсят проблеми.
- Въпреки пречките сигурно сте успели да реализирате успешно някои проекти?
- Да, имаме проект в МРРБ за рехабилитация на четвъртокласна пътна мрежа. Той бе успешно реализиран, пътищата бяха пуснати, изгради се и основно се рехабилитира 16 километра междуселищна мрежа. Общината съфинансира с 500 000 лв. проекта, а обектът е приет повече от година. Държавата обаче не бърза да ни възстановява средствата. Мотивът е, че непрекъснато се правят проверки. За управляващата администрация просто не важат никакви срокове. Под сурдинка всички казват, че до изборите нито една община, особено управлявана от БСП, няма да види нищо като пари. С министерствата също се работи трудно. Общините, в които кметовете са от БСП, от две години насам трябва да се борят с тоталните спънки от органите на управление на всички нива.
- Изброихте толкова много трудности и неразбирателства с централната власт. Как  очаквате да се справите с тези препятствия през следващия си мандат?
- Надявам се през по-голяма част от мандата да не работя с това правителство. Нещата не вървят добре, хората ще се опомнят и ще има предсрочни избори. Иначе няма да е възможно да се работи. Някой трябва да проучи колко са одобрените пари за проекти на общини, управлявани от ГЕРБ, как им се правят разплащанията, спазват ли се сроковете и в същото време - как се работи с общини на БСП. Интересни ще са резултатите от подобен анализ и съпоставка.
- Има ли нещо, за което още съжалявате, че не сте успели да направите за толкова години управление на общината?
- Не можах да реализирам два хубави проекта, тъй като не намерих финансиране за тях. Единият е за спортен комплекс в града, вторият - за нова организация на най-натовареното място в градския център. За това са ни необходими повече от 3 млн. лв. и засега няма програма, по която можем да кандидатстваме и да ги изградим. Но няма да се откажем. Разчитам през следващия мандат да ги реализираме.
- Освен тези два проекта кои други определяте като приоритетни в работата си през третия мандат?
- Досега работихме предимно за привличане на инвеститори, като влагахме средства в инфраструктурата. Мисля, че вече изпълнихме ангажиментите си към бизнеса. За последните години предприятията в общината на практика удвоиха производството си, а 3-4 нови започнаха работа. Можем да се похвалим, че в общината няма фалирало предприятие или спрени производства. Напротив - чакаме да се открият още две нови. През следващия мандат приоритетът ми ще бъде благоустройство на градската среда и на селата в общината. Достатъчно направихме за бизнеса и инвеститорите, сега нашата цел е на базата на тази икономическа независимост с различни проекти и общински средства да подобрим средата на живот и в градския център. Всичко това включва подобряване на улици, тротоари, градинки, места за отдих, детски и спортни площадки.
- Очевидно не може да се оплачете от липса на инвеститорски интерес и въпреки кризата предприятията в общината ви работят успешно. Каква е безработицата в Костинброд?
- Тук тя е ниска - винаги е между 5 и 6 на сто, благодарение на работещата ни икономика. Костинброд е с добра средна заплата. В общината работят и хора от съседните общини - Зимница, Годеч, Драгоман. Разбира се, кризата се отрази на предприятията в общината, но въпреки това заетите не намаляват. Голяма част от неработещите са с много ниска квалификация и образование, хора със заболявания, трайно безработни. Така че този проблем на страната не е наболял в общината. Въпреки това ще се опитаме да намалим безработицата още.
- Вие имате много предизборни срещи с местните хора. Какво още очакват те от вас?
- На всички срещи по време на предизборната кампания си изясних, че хората разчитат да се подобрят неща, които пряко засягат техния двор, дом, улица. За съжаление много трудно ги убеждаваме, че стратегията ни в момента ще даде своите резултати малко по-късно. Хората очакват хубаво улично осветление, асфалтирани улици, никакви проблеми във водоснабдяването, искат детски и спортни площадки.
- Каква ще е първата стъпка, която ще предприемете, като се върнете в общината?
- В момента тече конкурс за избор на нов превозвач по транспортната схема на общината. Това е нещо важно за хората. Макар че и към момента те не могат да се оплачат от лош транспорт. И най-малкото село в общината има минумум 2-3 курса с автобус на ден директна връзка със столицата. Но сега основната ни задача е да подпишем договор, с който да изпълним исканията на хората за по-комфортно и по-удобно обслужване. Втората ми стъпка е свързана с регионалното депо за отпадъци. В момента завършват строителните работи, остават 2-3 месеца, в които обектът трябва да бъде приет и да започне да работи. Депото ще приема отпадъка от шест общини от началото на следващата година. Няма да има скука още от първите дни, работата продължава.
Надявам се хората да са оценили направеното досега. На всички срещи им казвам, че ако след два мандата като кмет и един като зам.-кмет аз и екипът ми не знаем проблемите на всяка улица и махала, няма да имаме очи да се изправим пред тях и да искаме отново доверието им. Много неща не сме направили не защото не искаме или не можем, а защото не сме разполагали с ресурс да го направим.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ