19 Ноември 2024вторник01:10 ч.

Срив и срам

/ брой: 236

автор:Деси Велева

visibility 7428

Сривът в българското образование е факт от десетилетия, виждаме го на всякакви външни оценявания, изпити, матури. Виждаме го и от качеството на завършващите висшисти, от квалификацията на служителите в почти всяка професионална област. Но си е друго да ти го наврат в лицето от чужбина. Звучи някак по-достоверно и срамно. Поредното издание на глобалното проучване на функционалната грамотност PISA го показа. Натика българските ученици на дъното по уменията им по математика, по четене, по природни науки. Но пък то ще изхвърли към небето една лавина от образователни експерти, които седмици наред ще коментират причините и последствията за българското общество.
То и затова образованието е на това равнище. Защото всички разбират от него и се бутат да дават препоръки, да правят стратегии и да променят закони. Всеки знае какво е нужно да се направи, а кофата с плявата накрая се излива на главите на учителите и на учениците. Да се оправят както могат. Експертите са си дали вещите и многообещаващи съвети, а крайните потребители да му мислят.
Фатален уклон придобива една неекспертна, но гласовита група - тази на родителите, които се нахъсват един друг във виртуалното пространство и добиват самочувствието да се бъркат в българското училище. Само дето закони не са прописали, макар че шансът е малък, защото в мнозинството си нямат достатъчна грамотност. Та нали и те са продукт на същата тази образователна система, която осакатява децата им. Допусна се родителите да се намесват в конкретната работа на учителите и да оспорват авторитета им, което довърши преподавателите и желанието им да дават всичко от себе си.
Поредният образователен министър сега показва мускули и голямо желание да направи още една реформа, която да пробуди онази забравена жажда за знания, крепяла народа ни през по-тъмни времена. Но не започна добре. Да правиш промени и да подготвяш целенасочено учениците да учат само заради един конкретен изпит, е малко като преписвачество. Първо се поставят основите - как трябва да се учи, какво и по какви учебници, а не да се гони самоцелно крайният резултат, че да не се изложим на международно ниво.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ