19 Ноември 2024вторник01:04 ч.

Снимка БТА

1 май - Свят

Нови времена, нови права за работниците

Всеки месец държава приема закон за намаляване на часовете на труд

/ брой: 83

автор:Таня Глухчева

visibility 1848

Много често чуваме да се коментира, че е безсмислено през 20-те години на XXI в. да говорим за права на работниците, тъй като "всичко вече е извоювано". Това, разбира се, го твърдят тези, които не се оглеждат да видят какво се случва около тях. Не се впечатляват от физическата и психическата преумора, нито в условията за работа на чужденци и мигранти, нито от положението в развиващите се държави. Все още има места, където няма кой да защити работниците, да им бъде осигурено по-добро заплащане, за да покриват основните си нужди.
Така, например, във Венецуела, заплатата на един журналист е... 100 долара. Те не стигат за месечните разходи.
"Поне съм спокоен, че имам едни сигурни 100 долара", разказва пред ДУМА венецуелският журналист Фрейдер Алонсо. "Допълнително се хващам на още една работа и с малко повече късмет си докарвам до 150 долара на месец. При безплатни образование и здравеопазване, те ми стигат".
Алонсо е убеден, че ако не са наложените от САЩ санкции, положението в родината му ще бъде несъмнено по-добро. Но не отрича, че има хора, които получават много високи заплати, защото имат частен бизнес.
"Парите там са добри, но винаги е малко рисковано. По време на КОВИД-пандемията много фалираха. Затова съм на принципа - по-добре да печеля по-малко, но работата ми да е сигурна", допълва венецуелският журналист.
Противно на всички очаквания, се оказва, че през настоящето столетие, най-сериозният проблем, пред който се изправят работещите е...

Психичното здраве

В днешно време депресията, нервните кризи, бърнаут ефектът са много често срещани. Редица изследвания сочат, че хората са по-ефикасни и трудоспособни, ако имат повече свободно време. Неслучайно почти всеки месец, някоя държава или корпорация приема правилото за 4-дневна работна седмица (досега това са го направили фирми в няколко европейски държави, Канада, Доминикана и др.) или просто намаляване на часовете за работа. Най-пресният пример е Чили, където постепенно ще се усеща повечето свободно време (през две години ще се намалява работната седмица с по два часа).
Психолозите са установили, че прилагайки тази политика в различни сектори, се привличат по-добри кандидати за работа и същевременно се задържат служителите.
След пандемията от КОВИД-19 и необходимостта да се работи от вкъщи, изскочи на преден план важността от баланса между работата и личния живот.
В Белгия още от ноември 2022 г. е приет закон, позволяващ на белгийците да работят 4 дни, вместо пет. Премиерът Алекс де Кро лично защити текста, уверявайки, че хората имат нужда от повече свобода. Макар де факто така да се налага да работят по 9.5 часа на ден, за да не се променят заплатите, мисълта за три почивни дни изкушава народа.
Исландия прилага тази политика най-много. Според статия в списание "Форбс" почти 90% от местните се възползват от възможността да работят само четири дни. Проучване установява, че стресът и бърнаут ефектът са намалели, а балансът между живота и работата - се е подобрил.
Практиката става все по-разпространена и във Франция, въпреки че не е наложена законово от властите. По данни на Министерството на труда, около 10 000 служители работят по-малко дни.
В Германия, до момента, 45 компании са решили да опитат варианта с 4-дневна работна седмица и засега работещите и работодателите са доволни от резултата.
Като цяло, предимно фирмите, които използват изкуствения интелект (около 93%) са склонни да въведат по-кратко работно време.

Къде сме ние?

Трудно е да се каже. Трудно е да се намери представителна извадка. Някои ще кажат, че печелят добре, други, че работят много, а печелят малко, трети биха се възползвали от 4-дневна работна седмица, за да си намерят друга работа...
Положението наистина е сложно. Всяка епоха идва със своите предизвикателства. Но едно нещо е сигурно - да се твърди, че няма какво повече да се направи за работниците е наивно. Винаги ще има предизвикателства и проблеми, които да трябва да решим.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ