БСП:
Франция политизира проблема с ромските гета
Категорично не приемаме темата да се обвързва с влизането ни в Шенген, обяви Деница Златева
/ брой: 194
Властите във Франция се опитват да превърнат проблема с ромските гета от социален в политически. Тази позиция изразиха вчера от ръководството на БСП. Социалистите са недоволни от факта, че българските и румънските роми във Франция са представени най-общо като престъпници и така са принуждавани да напускат страната. Те имат същите права като всеки друг гражданин на България, а оттам и като всеки гражданин на Европейския съюз, коментира Мирослав Попов, експерт по етническите въпроси към НС на БСП. Не са ясни точните мотиви, с които българските граждани от ромски произход ще бъдат връщани от Франция в България, смята той. Експертът призова българското правителство и българското общество да поискат конкретен отговор на въпроса какво нарушение е извършил всеки от ромите, който бива изселен от лагерите във Франция.
Секретарят на Изпълнителното бюро на БСП Деница Златева изрази недоумение и от позицията на френските управляващи, че проблемът с ромите може да бъде обвързан с приемането на България в Шенген. През последните няколко дни разрешаването на ромския въпрос се опитва да се вкара в посока на отлагане на приемането на България в Шенгенското споразумение и едва ли не налагане на допълнителни условия пред Румъния и България за влизане в това пространство, заяви Златева. Коментарът й бе по повод думите на високопоставен френски дипломат, според който, ако страната ни не се справи с ромския проблем, може да бъде възпрепятствана при приемането си в Шенген. Смятаме, че България и Румъния трябва ясно и категорично да отстояват влизането в Шенгенското пространство съгласно плана, който се следва, заяви Златева. От левицата призоваха българското правителство да предприеме много активни действия по отношение на влизането на страната ни в Шенген, съгласно плана, който е изработен и съгласуван с представителите на ЕК. От БСП са категорични, че липсват точните мотиви, с които българските граждани от ромски произход ще се върнат от Франция в България.
Ситуацията от последните дни показва, че е необходим общоевропейски разговор по ромските проблеми и по интеграционната политика, заяви още Деница Златева. Тя припомни, че проблемът ще се задълбочи след присъединяването на още държави от Западните Балкани към ЕС, защото и там процентът на ромско население е висок. Тя обаче бе категорична, че са нужни по-адекватни и конкретни решения на въпроса, а не "само да бъде забранявано на ромите да пътуват от една страна в друга". По думите й, ако има някакви проблеми или трудности, те следва да се решават в рамките на обща дискусия между представители на 27-те членки на ЕС.
От БСП заявиха, че ще поставят въпроса пред правителството по време на парламентарния контрол. Ще зададем въпрос към министъра на външните работи по отношение на казуса с връщане на ромите, а ако се повдигне въпросът с Шенгенското пространство, тогава ще запитаме министъра на вътрешните работи, обясни Златева.
Мирослав Попов беше категоричен, че не трябва ромските проблеми да се разглеждат откъснати от общите социални проблеми. Според него това, което се случва във Франция, е в резултат на ненавременна реакция. Защо е позволено да се случат тези незаконни лагери, защо е позволено те да се разраснат, попита той. Попов призова българските власти задълбочено да изследват причините защо са върнати роми от Франция във всеки един отделен случай и да изяснят защо това се е случило - дали защото лицето е ром, българин, дали защото е престъпник, сводник, проститутка и прочие.
От БСП коментираха и въпроса за средствата, изразходвани по линия на проектите за интеграция на ромите в България. За нас е важно тези проекти да бъдат публични, да има публичен контрол върху разходването на средствата и ясна отчетност, заяви Деница Златева. Тя припомни, че в края на мандата на предишното правителство е договорено и ратифицирано споразумение със Световната банка в размер на 40 млн. евро за социално включване на деца от рискови групи на възраст до 7 години. Според Мирослав Попов никога през последните 20 години не е направено толкова за интегрирането на ромите, колкото през 2005-2009 г. Около 70-75% от ромските деца, които са тръгнали на училище, в осми клас вече не го посещават, каза още той.