19 Ноември 2024вторник01:52 ч.

Частица от мощите на свети Мина

Частица от мощите на свети Мина са изнесени за поклонение в столичния храм „Света Троица“ в кв. „Редута"

автор:Дума

visibility 1928

На 11 ноември почитаме Свети Великомъченик Мина. Името му означава "месечина, Луна".

Известен Чудотворец, Свети Великомъченик Мина е покровител на пътниците, бездомните хора, семейството, жените без партньор, бедните и жените, които не могат да заченат. Свети Мина чува молитвите, помага, изцелява болните, помага на нуждаещите се и сбъдва съкровени желания.

Една от неговите чудотворни икони се намира в Обрадовския манастир край София. Хората, които се молят пред нея вярват, че тя има могъща и лечебна сила. Свети Мина прави чудеса. Ако човек отиде с чисто сърце и истинска вяра, светецът ще откликне на молитвите му.

Ако човек силно вярва, може да се избави от най-тежките мъки и заболявания.

Вярва се, че във всеки дом трябва да има икона на Св. Мина.

Иконата е нарисувана от руския художник Михаил Малецки, след като няколко пъти светията му се явява насън. Моли го да нарисува икона, след което да я донесе в Обрадовския манастир. Художникът изрисувал светинята. Тръгнал с каруца към Обрадовския манастир, но тя се повредила. Затова той взел на ръце иконата и я донесъл в манастира. Малецки споделя, че сякаш невидима сила му е помагала по пътя.

Това съвпада с празника на Свети Мина на 11 ноември. В момента, в който иконата пристига в манастира става чудо. Сляпо дете - прогледнало.

Често пъти се случва много тежко болни хора да се излекуват, разказва игуменът на манастира иконом Борис Петров.

Лекари казват: „Каквото можахме, направихме, останалото е в ръцете на Бога“. Самите доктори изпращат болни да дойдат да се помолят в манастира, а някои от свещениците посещават болниците за хора с онкологични заболявания. Наистина се изцеряват напълно, свидетелства игуменът и винаги разказва за момче, тежко пострадало в катастрофа. Лекарите не давали никаква надежда на родителите му. Майката и бащата идвали десетина дни и се молели за чудо. И то станало - момчето излязло от кома и се възстановило напълно.

Свети Мина помага на хората, които не могат да се сдобият с дете.

В знак на благодарност те кръщават рожбите си в манастира. Младите, които не намират подходящия спътник в живота си се молят пред иконата на Свети Мина. Той им посочва подходящият за венчавка човек, казва игуменът и добавя, че има много молитви, които се отправят от благодарност. Хората, когато получат помощ от Свети Мина идват бързо, за да му благодарят. Затова и Свети Великомъченик Мина се почита като бърз помощник.

По празниците и в почивните дни в храма е пълно с вярващи, които искат да измолят здраве, обич и свидна рожба. За младите жени свещениците имат и специална молитва, която ще им помогне да срещнат избрания или да заченат. Много са и разказите на щастливците, които вече са сбъднали мечтата си.

За обителта се знае, че има лечебни сили. Там са се изцелявали хора от най-различни болести – прохождали немощни, проговаряли или оправяли говора си заекващи, имало дори излекувани от рак.

Според легендата манастирът до София е основан по време на късната римска епоха. Тогава той представлявал внушителен комплекс с 40 параклиса, както и метох на Света гора. Точно там поклонниците, пътуващи за Атон, получавали документите си за достъп до обителта.

Вярва се, че близо до един от параклисите имало римска баня с топъл минерален извор. Спомен за нея има и днес – дори сега теренът е мочурлив и не замръзва през зимата.

По време на кръстоносните походи и османските нашествия постепенно комплексът, който е бил част от Софийската Мала Света гора (съвкупност от манастири около днешната София с множество монаси, отшелници и отдадени на вярата хора), бил разрушен и заличен.

През 1927 г. жителите от село Обрадовци забелязали oстанки от стари зидове. Направило им впечатление, че река Владайска дълго време влачила керемиди, камъни и тухли. Поверието разказва, че възрастна жена, известна с дълбоката си връзка с Бога, посочила точното място, където се намирала старата църква.

Така християните започнали да събират средства за възстановяване на манастира и през 1942 г. са положени основите на сегашния храм. По-късно са построени няколко параклиса. Днес в олтара на храма „Свети Свети Козма и Дамян“ е вградено аязмото със светена вода.

В сегашния си вид църквата „Св. Мина“ е най-старата сграда на манастира. Строена е веднага след Втората световна война, а през 1945 г. е осветена. Всички останали постройки са от по-ново време.

Светецът, дал името на манастирския комплекс, св. Мина е роден в Египет и умира посечен заради вярата си в Христа от войниците на император Диоклециан през ІІІ в.

На 11 ноември се извива дълга опашка пред чудотворната икона. Според традицията миряни носят за здраве храна – печено пиле, баница, питка. Те се оставят под святото изображение и после се раздават на хората. Отец Ириней обясни, че има традиция да се нощува в обителта за изцеление или решаване на някакъв житейски проблем. На 10 ноември към 22 часа духовниците прочетоха акатист, а богомолци останаха цялата нощ под купола на храма.

Случаите по думите на отец Ириней Митов са безчет, в които светията е събрала млади или хора на по-зряла възраст. А с това св. Мина доказвал и славата си на покровител на семейството.

Бездетни семейства след молитва пред чудотворната икона се сдобиват с желаната от тях рожба след лутане между врачки, магове или лекари. Но хората идвали и за други здравословни проблеми или хронични болежки. Така едно детенце се събудило след кома подир молитва на близките му пред св. Мина. Игуменът отец Борис Петров споделя още, че вече лекари изпращат тук отписани от медицината пациенти, а после сами потвърждавали изцеленията на вярата.

Свети Мина помага и за изгубени вещи, пари и ценности.

Частица от мощите на свети Мина са изнесени за поклонение в столичния храм „Света Троица“ в кв. Редута".

На 11 ноември имен ден празнуват всички с имена Минчо, Минка, Виктор и Виктория.

  

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ