04 Ноември 2024понеделник00:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ако Тръмп напусне НАТО, пактът се разпада

Преизбиране на Доналд Тръмп ще постави Алианса пред криза, твърди Foreign Affairs. Дори милиардерът да не напусне пакта, неговата незаинтересованост към Украйна рязко ще отслаби ролята на организацията в света

/ брой: 93

автор:Дума

visibility 3725

НАТО, най-успешният военен съюз в света, отпразнува 75 години от създаването си миналия месец. Някои се опасяват, че това може да е била последната му годишнина с водеща роля на Съединените щати в него. Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп все още смята този съюз за изживял времето си. Ако бъде преизбран, по неговите думи, той ще насърчава руските лидери да правят “каквото, по дяволите, искат” с държавите членки на ЕС, които не плащат вноски, които той счита достатъчни за отбрана. Второ президентство на Тръмп може да има тежки последици за европейската сигурност.

Защитниците на Тръмп твърдят

че той блъфира в опит да накара Европа да харчи повече за военни нужди. Но бивши американски служители, работили в тясно сътрудничество с Тръмп по въпросите на НАТО при неговото управление, включително един от нас (Ричард Хукър младши), са убедени, че той ще напусне Алианса, ако бъде преизбран. Тръмп е изключително ядосан на своите умерени съветници, които го държаха под контрол по време на първия му мандат. Ако се добере до Белия дом в 2025 г., всички средства за сдържане по пътя му ще изчезнат.  
Конгресът на САЩ също е загрижен. Наскоро той прие закон, забраняващ на президента да разреши излизане на САЩ от НАТО, без да има одобрението или на Конгреса, или на две трети от членовете на Сената, или със законодателен акт на двете камари на Конгреса. Но Тръмп може да заобиколи тази забрана. Той вече изрази съмнения относно готовността си да спазва член 5 на НАТО за взаимна отбрана. Като спре финансирането на НАТО, изтегли американските войски и командири от Европа и блокира важни решения в Североатлантическия съвет (най-висшия съвещателен орган на НАТО), Тръмп може рязко да отслаби Алианса, без официално да го напусне. Дори да не откаже напълно американската подкрепа за НАТО, сегашната позиция на Тръмп относно Алианса и неговата незаинтересованост да подкрепя Украйна, ако бъдат приети като национална политика на САЩ, ще подкопаят доверието на Европа в американското лидерство и военната решителност на Америка.

Изоставената Европа

Ако Тръмп бъде преизбран за президент и продължи да следва своите антинатовски инстинкти, първата жертва ще бъде Украйна. Тръмп се противопоставя на допълнителната военна помощ за Киев и продължава да се “подмазва” на руския президент Владимир Путин. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг вече се опитва да защити от Тръмп подкрепата за Украйна, като я координира под егидата на Алианса, а не на възглавяваната от САЩ Контактна група за отбрана на Украйна. Ако Съединените щати при Тръмп отслабят или прекратят отбранителните си ангажименти към Европа, европейските страни ще се почувстват по-уязвими и могат да започнат да изпитват все по-голямо нежелание да изпращат в Украйна жизнено важни за тях самите военни ресурси. В случай на рязко намаляване на помощта Киев може да бъде принуден да сключи неизгодно споразумение с Москва, в резултат на което Украйна ще остане в слаба позиция срещу Русия във военно и икономическо отношение. Ако отбраната на Украйна се срине напълно, нейните около 38 милиона жители ще бъдат изправени пред жестоки репресии и насилствена русификация.
И тогава катастрофалните последици от всичко това едва ще започнат.

На отслабената организация НАТО

ще й бъде трудно да създаде ефективни средства за конвенционално възпиране срещу по-нататъшни руски действия. Русия сега е в състояние на въоръжен конфликт, изразходвайки 6% от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за отбрана, а нейният лидер е ангажиран с ултранационалистическата задача да укрепи властта си над това, което той нарича “Руски свят” - неопределено географско пространство, което се простира широко отвъд международно признатите граници на страната му. Москва може сравнително бързо да възстанови своите въоръжени сили. След като подчини цяла Украйна, Путин вероятно ще се съсредоточи върху балтийските държави, членки на НАТО, които попадат под чадъра на сигурността на Алианса, но са обявени от Путин за исторически руски земи. Ако сдържането на Русия от страна на НАТО с конвенционални средства бъде отслабено с прекратяване на подкрепата на САЩ, Москва ще бъде изкушена да действа по-агресивно.

Държавите в пакта харчат 2% от БВП за отбрана

но при отсъствие на подкрепа от САЩ европейските армии са все още недостатъчно подготвени, въоръжени и способни да се сражават срещу голям противник в лицето на суперсила. Европа остава силно зависима от САЩ в няколко важни области. Оставена сама, на нея не й достигат много ключови инструменти, необходими за успешна отбрана, включително военновъздушна логистика, презареждане на военни самолети във въздуха, противовъздушна отбрана на голяма височина, космически средства и оперативно разузнаване. Всичко това се осигурява основно от Съединените щати. Без американска помощ НАТО ще загуби голяма част от военното си предимство над Русия. Отбранителната промишленост на Европа остава силно фрагментирана и развитието на способностите, необходими за компенсиране на загубата на американска подкрепа, може да отнеме остатъка от това десетилетие.

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ