05 Ноември 2024вторник07:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Празник на здравия балканджийски дух

Десетки пяха автентични северняшки песни на Първия фолклорен фестивал в Жълтеш

/ брой: 157

автор:Надежда Ушева

visibility 3552

Автентични северняшки ритми докоснаха сърцата на десетки жители и гости на село Жълтеш, Габровско, които дойдоха и станаха свидетели на ентусиазма на група българки, балканджийки, да откриват и представят оригиналната нашенска песен - такава, каквото е от времето на нашите прабаби и прадеди. На какво са способни показаха те, колективите участници (22 на брой) от областта в Първия фолклорен фестивал "Песни в полите на Балкана". За по-малко от час гиздаво пременените с достоверни традиционни носии от този край изпълнители превърнаха дългоочакваната среща в истински празник на народното и танцовото изкуство, на здравия балканджийски дух.
Фестивалът започна точно в 9,30 ч. с водосвет, а участниците посрещнаха по стар български обичай - с хляб, сол и китка здравец. Дъждовното време в събота, когато бе поставено началото на една скромна, но смела в намеренията си инициатива да се разраства с всяка следваща година, не попречи на надъханите дами от Жълтеш и региона да покажат уменията си и да осъществят 40-те замислени изпълнения, включени в програмата. 
Амбицията ни е фестивалът да стане национален, а защо не и международен, каза за ДУМА инж. Тодорка Венкова, кметица на с. Жълтеш и председателка на УС на читалище "Светлина 1927", организатор на събитието. При нас, на Балкана има какво да се види - от България и от света. Така нашите хора ще могат да се запознаят с фолклорното богатство на други краища от страната и от чужбина. Ще могат да съпоставят и да оценяват това, което ние имаме като даденост, отбеляза кметицата, която заедно със сестра си д-р Венкова, закърмени още от деца с тази музика, пеят в певческата група към читалището. Тя е вече на 5 години и в момента е много активна. Участва в различни форуми за възстановяване на старинни носии и обичаи, наскоро бе класирана в Копривщица за един такъв събор. Печелят награди и възхищението на публиката.
В първите издания фестивалът няма да има точно определен регламент, всички, които искат и са съпричастни към народното творчество, могат да се изявят. Дали ще бъде с автентичен фолклор, което е основното ни желание, или с обработен, зависи от това как ще тръгнат нещата. Засега инициативата е отворена, без ограничения, обясниха организаторите, чиято цел е да популяризират хубавата северняшка песен. На дневен ред стои необходимостта да ушият автентични костюми както за младите участници в колектива на читалището, така и за мъжете, които са в групата за възстановяване на обичаи. Жените в певческата група успяват да влязат в истински фолклорни костюми, благодарение на хората от Жълтеш и околността, които са съпричастни с тяхната дейност. Те извадиха от раклите старите позабравени сукмани и с желание ни облякоха, разказва с признателност Тодорка Венкова. Сега искат и мъжете да нагласят и да станат наистина съхранители на това, което е било преди години. Търсят всевъзможни начини за оцеляване, а пък и бюджетът, който се отпуска за читалищата, е недостатъчен и не стига за такива неща. "Сиромах човек - жив дявол", казваше моята баба. Нашенецът и по-точно балканджията е изобретателен и ние намерихме решение за изработване на мъжки костюми, обяснява кметицата, която е и художествена ръководителка на състава към "Светлина 1927 г." Жените знаят разкошни кулинарни рецепти, които публикуват в столичен всекидневник, така средствата, получени като възнаграждение, даряват на читалището за изработването на мъжки костюми. 
За осъществяването на Първия фестивал "Песни в полите на Балкана" помага кметството, община Габрово, областната управа и, разбира се, приятели и съмишленици, както и членовете на културното средище, без които нашата идея нямаше да се превърне в реалност, убедена е инж. Венкова. Дори има грамоти и плакети за участниците, а с подкрепата на регионален център "Читалища" - и награда за най-добре представилата се фолклорна формация.
Голяма част от песните, които изпълняват  гласовете на "Светлина", са наследени от  Кольо Венков - бащата на кметицата на Жълтеш, която от най-ранна възраст е възпитана в любов към народното пеене. Той е бил един от известните музиканти в района на Габрово, омъжвал е булките... Днес неговите потомци и привърженици на българското продължават дейността му, като издирват, пазят и популяризират песента. А групата за автентичен фолклор към читалището е кръстена на него.
Освен с нея и със самодейността си то може да се похвали с библиотека, съхраняваща над 6 хил. тома книги. Известно е и с многото си кръжоци, в които младото поколение се запознава с бита и обичаите, с творчеството на народа. Чудесно е, че децата проявяват интерес! Възстановили сме почти всички традиционни празници тук, в региона - Лазаруване, Коледуване, Бабинден... А местните са горди от факта, че читалището - носител на златни медали за старинен обичай и оригинални носии, работи за възраждане на безценната българска нравственост и култура, съхранила ни през вековете.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ