05 Ноември 2024вторник18:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Борисов да престане да ни поучава по финансови теми

Всеки, който познава показателите на нашата икономика и специално на банковата ни система, ще се надсмее над евентуално наше искане за заем от МВФ

/ брой: 148

автор:Иван Ангелов

visibility 2697

Напоследък сме свидетели на организирани атаки срещу банковата ни система, един от малкото останали острови на относителна стабилност в нашата обрулена държава. Въпреки че по общоприетите в света критерии за стабилност, нашата банкова система отговаря на всички най-важни условия. Това обаче не е достатъчно, ако чрез организирано системно разпространение на зловредни слухове се разруши доверието на гражданите в банковата система. Защото във финансовата система, част от която са банките, доверието е ключово условие за стабилност. Подбудителите и разпространителите на слухове за предстоящи фалити на търговски банки знаят това и разчитат на наивността и неинформираността на хората за подкопаване на това доверие. Тези слухове подбуждат хиляди притежатели на депозити да си ги изтеглят от "застрашените" от фалити банки, въпреки че гаранционният фонд осигурява неприкосновеността на спестяванията до 100 хиляди евро или тяхната равностойност в български лева. Тикат неинформираните хора към самоубийствено "стадно поведение". От това губят спестителите, банките и обществото.

Всички, освен мошениците

Подбудителите на такива слухове също знаят, че и най-солидната банка навсякъде по света може да бъде срината, ако започне масово теглене от нея в налични пари на депозити на домакинства и други привлечени средства. Защото никоя банка не може и при нормални условия не трябва да поддържа прекалено големи парични наличности. По силата на своята същност като финансов посредник тя използва привлечените средства за кредитиране и за други цели, за да печели и да се развива. А поради специфичните български условия нашите банки са задължени по закон да поддържат 2,5 пъти по-големи парични наличности от общоприетите в ЕС. Въпреки това подстрекателите на масово теглене могат да сринат всяка българска банка, ако деструктивните им опити не бъдат пресечени своевременно.
БНБ и правителството разполагат с достатъчно финансови ресурси и с инструменти за стабилизиране на всяка, взета на прицел, банка, ако действат бързо и решително. Рушителите на финансовата стабилност трябва да бъдат строго наказвани в съответствие с нашите закони. Защото това е посегателство не само срещу спестяванията на милиони хора, срещу финансовата стабилност, но и срещу националната сигурност на България.
Такива слухове обикновено се подбуждат и разпространяват от заинтересовани групи лица. Най-често това са

притежатели на големи заеми

които се надяват да спечелят от евентуален срив на кредитиращите ги банки, на цялата финансова система, да предизвикат тотален хаос и свързаната с него висока инфлация. Това би стопило и техните задължения към банките. Прокуратурата, МВР и органите на сигурността трябва бързо да намерят подбудителите и разпространителите и да ги накажат според закона.
Съзнателни или не подбудители на недоверие във финансовата система са и политиците с безотговорните си, най-често професионално некомпетентни изказвания и дори назидателни императивни съвети по финансови проблеми, по които те са кръгли невежи. Единственото им предимство е, че имат лесен достъп до медиите, популярни са сред хората и доста наивници им вярват. За съжаление това става сега и у нас.
Рекордьор в тази деструктивна дейност е Бойко Борисов, макар че е кръгъл невежа по финансови проблеми. А и не само по тях. За всеки емитиран досега заем от настоящото правителство, примерно от един милиард лева с падеж една година, за изплащане на стар заем, без да се увеличава общата задлъжнялост на държавата, той говори, че се претоварваме с външни заеми, които ще трябва да бъдат обслужвани от бъдещите поколения. През последните месеци и седмици сме свидетели на негови постоянни безотговорни изказвания, че България е пред финансова катастрофа, че това правителство трябва да си ходи веднага, защото задържането му на власт дори с още една седмица щяло да доведе до фалита на още 1-2 банки (26 юни 2013 г.). Какво е това, ако не подстрекаване на хората да си теглят депозитите, от което първо те губят?
Той обяви едва ли не за национална катастрофа емисията на много успешния държавен заем за 3 млрд. лева от 26 юни, потвърдил доверието на световната финансова общност в България, която според Борисов уж е пред катастрофа. Той непрекъснато напомня, че ни предстои тежка финансова катастрофа като гръцката, без да държи сметка, че между двете страни има огромна разлика. И че всяко сравнение между нас е абсурдно. Този човек

също трябва да носи отговорност

за подстрекателските си приказки, като всички други българи. Никой не може и не трябва да се поставя над закона! Не разбирам защо прокуратурата продължава да бездейства! Защо на него е позволено това, което е забранено със закон за всички други българи?
През последните дни Бойко Борисов ни съветва настойчиво да поискаме заем от МВФ за 5 млрд. щатски долара, за да предотвратим предстоящата финансова катастрофа. На 27 юни математикът проф. Михаил Константинов го коригира като заяви, че са необходими 10 млрд. долара. Не зная кой е подшушнал такава идея на Борисов, но това е, меко казано, поредното недомислие, което чувам на тази тема. България има достатъчно голям валутен резерв (около 14 млрд. евро); достатъчно голям фискален резерв (около 6 млрд. лева). Големи резерви имат и търговските банки. Ние сме между страните в ЕС с най-нисък бюджетен дефицит (1,8% от БВП); на второ място сме в ЕС след Естония по нисък държавен дълг (около 19-20% от БВП), при допускан от ЕС до 60% и очакван средно за общността над 85%. Следователно от чисто финансова гледна точка

нямаме никаква нужда от такъв заем

Всеки компетентен финансист в чужбина, който познава показателите на нашата икономика и специално на банковата ни система, ще се надсмее над евентуално наше искане за заем от МВФ. Бойко Борисов е длъжен да знае всичко това, преди да се вслушва в псевдоексперти и да ни поучава по финансови теми, от които нищо не разбира.
Всеки средно грамотен икономист знае, че финансовите трансфери от МВФ се отпускат при определени условия. Те могат да се обобщят с две думи - ЖЕСТОКА РЕСТРИКЦИЯ. За да ни отпуснат такъв заем от МВФ, ако изобщо го отпуснат, най-вероятно ще поискат България да замрази повишението на и без това мизерните ни заплати и пенсии през следващите години; да преустанови тяхното индексиране с инфлацията; да замрази всякакви нови назначения в държавния сектор; да повиши рязко цените на електрическата и топлинната енергия, на газа, на водата, на транспортните услуги; да намали всякакви видове държавни разходи, в т.ч. и за инвестиции; да ограничи бюджетните разходи като процент от БВП; да наложи повишение на акцизи и ДДС;

да ограничи финансирането

на здравеопазването, образованието, науката, иновациите, културата; да разшири и повиши платеното обучение в университетите; да ограничи субсидиите за материалното производство и за всякакви други цели; да ограничи социалните фондове; да повишава по-бързо пенсионната възраст и изискването за прослужени години при пенсиониране, а също и да отмени или смекчи ранното пенсиониране за тежките професии, да приватизира останалите неприватизирани държавни и общински активи, да не се намесва в дейността на чуждестранните инвеститори у нас и т.н., и т.н.
Спомнете си как беше у нас през годините, когато българската икономическа, финансова, социална и всякаква друга политика се определяха от МВФ. За освежаване прочетете и програмата на МВФ за икономически реформи в Украйна, утвърдена на 30 април 2014 г. Предлагайки нов заем от МВФ, Бойко Борисов е длъжен да знае всичко това и да поеме отговорността за последствията пред милионите българи, които, кой знае защо, все още сляпо му вярват.
Трудно ми е да се досетя за по-голямо недомислие в икономическата и финансовата ни политика от идеята за нов заем от МВФ. Тежко й на България, ако един ден Бойко Борисов ще взема решение по този въпрос! Погрешността на такава стъпка преди 2-3 години разбра дори Симеон Дянков и отказа да ползва заем от МВФ. И постъпи правилно.
 

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 599

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 534

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 595

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 502

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ