Всеки ден 514 пъти се нарушават трудовите закони
Над 1/3 от нередностите в здравословните и безопасни условия на труд са за работа при неблагоприятен микроклимат
/ брой: 129
Аида Ованес
През 2021 г. в централата на КНСБ са получени 2043 сигнала от структурите на синдиката за нарушения на трудовото законодателство, като този брой е по-висок от 2020 г. Това стана ясно по време на представянето на седмия Доклад на КНСБ за нарушения, свързани с упражняване правото на труд, от президента на синдиката Пламен Димитров и вицепрезидентите Тодор Капитанов и Огнян Атанасов. Във всеки от 365-те календарни дни на годината се регистрират 514 нарушения на трудовото законодателство, пресметна Капитанов, позовавайки се на данни от ГИТ. През 2021 г. от инспекцията са направили 40 788 проверки, а нарушенията са били 187 712.
Над 27,5% от сигналите към синдиката са за неплащане на заплати. Често работещите не получават последната си заплата или дължимата част от нея при прекратяване на трудовия договор, коментира Капитанов. Хората или не знаят, че могат да сигнализират ГИТ, или съдебните разходи са толкова високи, че не завеждат иск, а това е предпоставка нарушенията да продължават. Над 29% от оплакванията са за неплатени заплати след прекратяване на договор, а всеки пети сигнал е за забавени заплати.
На следващо място са жалбите за неспазване на работно време, почивки и отпуски (22,8%), неспазване на осигурителни права (17,7%), здравословни и безопасни условия на труд (над 15%), нарушения на колективно трудово договаряне (11%). Капитанов коментира и проблема на работодателите - недостиг на работна ръка, най-вече квалифицирана, но и нарушенията не намаляват.
Най-често сигнализират работещите на 36-55 г. - възрастта, в която хората стават синдикални членове. По-активни са жените - 55,7% от сигналите подават те.
Над 36% от сигналите, свързани с нередности при спазването на безопасни и здравословни условия на труд, са за неблагоприятен микроклимат, 30,3% са за липса и/или използване на некачествени лични предпазни средства.
Пламен Димитров е категоричен, че колективното трудово договаряне трябва да се разшири. Такава е практиката и в Западна Европа. В момента у нас от КТД са обхванати около 25-30% от дейностите, но целта на синдиката е да станат 80%.