В очакване на реформата
/ брой: 80
На днешнатата дата обикновено се пишат и изричат благодарности към лекари и медицински сестри, които със знанията и професионализма си са ни върнали здравето. А с него - и радостта в дома. Днес вероятно няма да има лекар и сестра без поне един букет от благодарен пациент. Въпреки това сякаш проблемите и поводите за сериозен размисъл са повече от миналия 7 април. Не, че празникът на доктори, сестри, акушерки ще пропадне. Но...
В последните 365 дни България смени трима здравни министри, а с тях и системата пое в три различни посоки. Крайният резултат всеки път бе един и същи - неудовлетворени медици, недоволни пациенти, недостатъчно пари. В тази една година хората в бели престилки освен в обчайната за професията си борба за здравето и живота на хората всекидневно (а понякога и по два пъти дневно) живееха между "Осанна!" и "Разпни го!". Бяха сочени като престъпници. Дори като убийци. Демонизацията на съсловието се оказа най-лесният и удобен начин за бягство от отговорност на онези, които са пожелали да са в политиката и да правят политика. Ала хората в бели престилки продължават да помагат на живота да идва на бял свят, да облекчават болката на хората. Не ще и дума, че са все по-уморени, по-неспокойни, все по-често са дори сърдити...
За лекуване на системата обаче никой не се погрижи. Напротив - методично се работи раните й да се преврънат в дълбоки язви. Дано не са нелечими. Би било недопустимо при напредъка на медицинската наука.
Иначе цялото общество очаква резултати от обещаната преди близо две години реформа в здравеопазването. Макар че с досегашните си действия управляващите изпразниха от същинското му съдържание този израз. И го идентифицираха с... пестене на пари. С "пестенето" се стигна дотам, че властта дори национализира парите от здравни вноски на хората, събирани години. А после самодоволно и гордо оповести, че е дала най-много пари за здраве. Дали наистина е така, знаят най-добре пациентите. Които все по-често и все повече купуват лекарствата си сами (а някои дори се отказват да ги вземат заради липса на средства), плащат от джоба си за преглед при лекаря, въпреки че на книга трябва да го прави касата. Но тя все няма пари.
... И така, обещаната реформа се превърна в грозен експеримент със здравето на хората и подигравка с професионализма на медиците.