Узаконяват нелекуването на раково болни
"Лекарства може да не се дават, ако няма пари", пише в проектонаредба на МЗ
/ брой: 205
"Заплащането на лечението на българските граждани извън обхвата на задължителното здравно осигуряване е в рамките на осигурените в бюджета на Министерството на здравеопазването средства". Така е формулирана новата алинея 2 в чл.1 на Наредба №34. От 2005 г. насам тя регламентира заплащането на животоспасяващи лекарства, които получават болни от злокачествени заболявания, пациенти след трансплантация, хора със СПИН, туберкулоза и пр., както и с редки заболявания, бъбречна недостатъчност на диализно лечение. В момента по закон болните, които получават скъпи лекарства по Наредба №34, може и да не са здравноосигурени.
Лечебните заведения, които кандидатстват за крайни получатели по реда на наредбата, подават ежегодно заявления до здравния министър в срок до 31 март, предвижда проектът. В момента действащата разпоредба предвижда това да става до 31 август.
Заявките за количества лекарствени продукти, по-големи от 10% в сравнение с предходния период, ще се аргументират писмено за всеки конкретен пациент. Освен това министърът може със заповед да определи конкретни лекарствени продукти, за които заявките се изготвят за срок 1 месец и се изпращат в МЗ 1-о число на месеца, предхождащ периода, за който се изготвя заявката.
И в момента МЗ не осигурява ритмично лекарства за раково болни, пациенти, преживели трянсплантация, или хемодиализирани. Ако проектонаредбата бъде приета, най-вероятно броят на пациентите без лекарства или лекарства, получени със закъснение, ще се увеличи драстично, категорични са пациентските организации.
Друга промяна, която се очаква да влезе в сила, е в проекта за изменение на Наредбата за Позитивния лекарствен списък. Идеята на МЗ е, че "по мотивирано писмено предложение от НЗОК и от Министерството на здравеопазването могат да се изключват лекарствени продукти от списъка при необходимост от съобразяване с бюджета на касата, бюджета на лечебните заведения". Това означава, че се узаконява намаляването на броя на плащаните от касата лекарства, ако тя мотивирано заяви, че няма достатъчно средства. Ако промените влязат в сила, комисията по Позитивния лекарствен списък в едномесечен срок служебно привежда позитивния списък в съответствие с разпоредбите му.