Шаш и в шаха
/ брой: 149
Поредна "революция" се опитват да извършат в шахматния свят някои "светли" умове. От Кралския колеж на Лондон и от Нюйоркския университет явно смятат, че именно сега е моментът да бъде сложен край на многовековната "несправедливост" спрямо черните фигури, които винаги отстъпват на белите правото да започнат играта.
Факт е, че предложените промени идеално се вписват в изключително актуалните през последните години тенденции за защита правата на тъмнокожите. Но не бива никой удобно да си затваря очите, че са и абсолютно нелепи. А не са и нови.
Неведнъж вече са правени различни по мащаби опити да се "реформира" древната логическа игра, обединяваща изкуството, науката и спорта. Но без това да се обвързва с каквито и да било политически веяния. Още преди стотина години гросмайстори от ранга на Капабланка и Ласкер алармират, че шахът е "заплашен от смърт заради равенство". Дори най-добрите в пресмятането на ходовете на пешката от дъжд на вятър настояват за реорганизация на движението върху 64 квадратчета. А някои дотолкова са убедени, че древният регламент е твърде остарял, та се втурват да следват собствени модели, правила и закони за местене на 16 фигури върху дъската. Но да се е прочул някой извън класическия шах? Да е постигнал някакви изключителни успехи? Да е шашнал света със свръхестествения си начин на мислене? И на дете е ясно, че отговорът е твърдо "не". Безспорно е също, че нищо от това никога няма и да се случи.
Не само защото онези, които настояват да се даде предимство на черните фигури, имат възможност да пробват силите си в играта Го, където от столетия именно на тъмните камъчета е предоставено правото да са първи. Най-важното е, че шахът никога не е бил синоним на расизъм, а поне от 18 столетия просто спазва железни традиции. И нищо повече.
Със сигурност обаче неуморните борци за равноправие няма да спрат дотук. Утре ще се сетят да посегнат и на До мажор, понеже в тази тоналност се използват единствено бели клавиши...