С уморена визия на "Евровизия"
/ брой: 18
Едва преди десетина дни започна да се говори за тазгодишното участие на България на "Евровизия". Умората от песенния конкурс, който ще се проведе в Дюселдорф на 12 май, си личи обаче още в началото на престижната надпревара.
Новите правила за участие, избор и оценяване, променяни (за кой ли път!) от БНТ, изглеждат като елементарно отбиване на номера. Уж специална академия - гръмко име, събрало известни фигури в родната музика, ще посочи трима изпълнители (солист, дует или група), които би трябвало да представят страната на конкурса - най-професионално, достойно и артистично. Не се знае обаче как точно е съставена тази академия, след като Кирил Маричков възропта, че е включен в нея, без да е попитан.
Може членовете на комисията и да се спрат на някой наистина добър и популярен наш певец (което не е доказателство, че е известен и в чужбина). Не се знае обаче дали той самият - "избраният" - ще се съгласи в крайна сметка да се яви на конкурса. Както през 2010 г. го стори Миро, защото повярва в "българската кауза "Евровизия". Талантливият изпълнител очевидно направи всичко възможно за доброто представяне на страната ни в Осло. Но както и мнозина други нашенци преди него се върна от песенния конкурс огорчен, уморен и обезкуражен.
Обезкуражаващо - още в самото начало - изглеждат и напъните на БНТ да проведе поредния избор на българска песен за евросъстезанието. Сроковете за участие в надпреварата са някак нереални и прибързани, за да очакваме, че ще излезе нещо стойностно от цялата дандания около конкурса. До понеделник тъй наречената академия ще обяви 10-имата изпълнители, събрали най-много гласове от вътрешно гласуване. Само седмица по-късно - до 2 февруари, избраните трябва да представят максимум 3 песни, от които пък да се посочи само една. После отбиването на номера, наречен българи на "Евровизия", продължава с препускане по строго определен график, за да се стигне до същината на избора на 23 февруари. Тогава ще се състои големият финал, на който вотът на зрителите ще излъчи родния представител на "Евровизия 2011". Като се имат предвид предишни горчиви опити от подобни гласувания, отсега може да се каже, че надали ще произлезе нещо добро от този избор. Със сигурност пак ще има обидени, засегнати, недоволни. Ще завиждат, злословят и организират подигравки в интернет форумите. И България отново нищо няма да спечели от участието си на "Евровизия".
Но може би този сценарий се повтаря, защото песенният конкурс не е най-важното нещо, което да развълнува или окуражи малка страна като нашата. Или пък защото вече се уморихме от представянето на България в престижната надпревара, което се ръководи от олимпийския принцип - участие, а не победа. Публична тайна е, че разходите по домакинство на "Евровизия" възлизат на около 20-25 милиона евро. Минимум. Сума - непосилна за редица страни, включително и за България. И след като нямаме интерес от победа, трябва ли да продължаваме да хабим нерви и средства и да се пънем в това "песенно" състезание?