Панацеи всякакви
/ брой: 17
Альона НЕЙКОВА
Плашещото разпространение на коронавируса по света доведе не само до паника или тотално неглижиране на проблема, но и предизвика мултиплициране на невъобразими съвети за това как да се предпазим от заразата.
Заради твърденията, че джинджифилът е "древният лек срещу КОВИД-19", този безспорно богат на витамини и минерали продукт първо изчезна от търговската мрежа, а после се върна в магазините с тройно увеличени цени отпреди пандемията. Същата история се разигра и с чесъна, и с "вълшебните хранителни добавки", и с антибиотиците, и с каквото още се сетите. Свръх потреблението им обаче така и не успя да спре заболеваемостта, а само доведе до изкуствен временен дефицит.
Появиха се и различни "изследвания", че пушачите са застраховани от коварната "корона". Спрелите от години цигарите побързаха да се върнат към вредния навик, някои се подлъгват да си дръпват само от време на време - нали уж е за здраве, но до масово пафкане, слава богу, така и не се стигна.
Като замаяни се наливаха на всеки 15 минути с гореща вода повярвалите на "известен" японски гуру, че по този начин могат да "измият вируса от организма". "Най-просветените" пък се пречистваха с белина. Всуе. Болестта продължава да взема жертви.
Всеки здравомислещ човек ще подходи с достатъчна доза внимание и предпазливост към прозренията за благотворния ефект на инхалациите с водка. Китайци пък "откриха", че виното и шампанското намаляват риска от заразяване с коронавирус... Все по-упорито сме заплашени от масово алкохолизиране на човечеството с благородната цел да се унищожи заболяването.
Но каквито и панацеи да никнат като гъби всеки ден, начините за борба със заразата си остават същите: миене на ръцете, спазване на физическа дистанция, избягване на струпване на хора и носене на маски. А за ваксинацията, каквото и да се каже, все още с пълна сила е валидна максимата - всеки сам си преценя...