03 Ноември 2024неделя19:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Още веднъж от същото

/ брой: 118

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1258

Евгени ГАВРИЛОВ


Законът за държавния бюджет по правило е един от най-важните за всяка държава най-малко по две причини. Чрез него се разпределят средствата, с които могат да разполагат всички сектори на обществено-икономическия живот. Освен това от там се вижда дали управляващото мнозинство има смелост за реформи. Оня ден министърът на финансите Асен Василев официално представи основните параметри на проектобюджета за остатъка от 2023 година. Според тях брутният вътрешен продукт трябва да бъде 184 486 млн. лева, при реален ръст от 1.8%, средногодишна инфлация от 7.8% и 3% дефицит. Прави впечатление, че заложеният реален ръст на БВП е по-висок от прогнозите на Европейската комисия (1.5%) и значително надхвърля очакванията на БНБ (1%). Затова отговорът на втория въпрос е по-скоро "НЕ".

Защото всеки проект за бюджет по дефиниция трябва да е обвързан с управленската програма на правителството. Такава набързо сглобеното парламентарно мнозинство просто няма. Освен това много важен момент при подготовката на основния финансов закон на държавата са промените в данъчните закони, които по традиция го съпътстват. Сега такива липсват. Правителството не предвижда промени в досегашната данъчна политика като в средата на годината изтичат пеференциалните ставки по ДДС за доставките на природен газ и на топлофикациите. Съдбата на останалите ДДС облекчения, които изтичат в края на тази година, по-скоро ще стане ясна през есента при подготовката на Бюджет 2024 г. Така че  по всичко личи, ще ни предложат още веднъж от същото.

Причините за социалното неравенство са много, но и с невъоръжено око се вижда, че сегашната данъчна система няма да бъде пипана, а в този си вид тя не може сама да се справи с проблема. Това означава, че въпросът за нейната основна промяна  и за въвеждане на необлагаем доход и прогресивно подоходно облагане не спира да бъде актуален. 

Предстои обсъждане на предложения бюджет в комисиите и в пленарна зала. А досега няма случай при дебатите някой да е поискал пред парламента да се яви представител и на съдебната власт, който да обясни ежегодното нарастване на разходите и да даде подходящо обяснение за ефективността на тези разходи. Отсъстват винаги данни за средните заплати по отделните направления на съдебната система. Нейната независимост и правото й да представя самостоятелно изготвен бюджет не означава, че това трябва да се прави непрозрачно и без обосновка за ефективност. 

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 2586

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 2373

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 2322

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 2378

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2828

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 3132

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 2569

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 2487

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ