АгроДУМА
Очаква ни бум на африканска чума по свинете напролет
Ако не намалим популацията, болестта ще ни прегази, предупреди областният управител на Русе
/ брой: 14
„Очаквам през месеците март и април да има бум на болестта африканска чума по свинете (АЧС) у нас. Тогава започват да се раждат прасенцата на дивите свине майки. Имунитетът на всяко животно пада при раждане и кърмене - така беше и при класическата чума по свинете през 2009 г., така беше и при шапа през 2011 г.“, предупреди кметът на Тутракан Димитър Стефанов по време на дискусията „Африканска чума по свинете – превенция и тенденции в ЕС“. Форумът бе организиран в Русе от евродепутата и член на Комисията по земеделие в ЕП Момчил Неков. Стефанов определи като неадекватни мерките за намаляване на популацията на дивата свиня, която е основен преносител на заболяването. „Не осъзнахме, че още преди 3 години популацията на дива свиня стана изключително голяма. Започнаха да обвиняват Националното сдружение на ловците и дружинките, че при таксацията увеличават бройката на дивите прасета, за да имат по-голям отстрел. Причината е друга – самосъхранение на вида. При всяко заразно заболяване в продължение на 2-3 години има свръхпопулация, за да може при високата смъртност този вид да се запази“, обясни Стефанов.
В Чехия избиват женските диви прасета, но без да ги гонят, защото при хайка заразата може да се пренесе, посочи Момчил Неков, който е проучил опита за борба с АЧС в засегнатите държави. Той посочи като пример и Полша, където дават около 100 евро, ако някой отрие мъртво диво прасе и веднага информира властите.
Д-р Ливиу Флореску от регионалния офис на Националната агенция за безопасност на храните в Гюргево припомни, че пикът на заразата в Румъния бе миналото лято и се дължеше на миграцията на дивите свине, макар още през 2009 г. популацията им да бе сведена до гъстота от 1 животно на 100 хектара. В момента квотите за отстрел там са увеличени .
Ако до три месеца не намалим спешно популацията, България ще бъде прегазена от африканската чума по свинете, предупреди областният управител на Русе Галин Григоров. Той предложи да се направят поправки в допълнителните разпоредби на Закона за лова и периодът за отстрел да се удължи. В момента в страната ни популацията е над две животни на хектар, като целта е гъстотата да се намали до една дива свиня на 2 ха.
По време на дискусията ловджии от Русенско настояха да се разреши ловът на диви свине с кучета, които били специално обучени и не правели гонки в периметър над 2-3 километра. Дългогодишният ловджия Десислав Маринов предупреди, че популацията на дива свиня е голяма в заблатените райони и там трудно може да се контролира.
Внимание върху липсата на контрол върху популацията на дива свиня обърна и Радостина Донева, председател на Асоциацията за развъждане и съхранение на източнобалканската свиня (АРСИС) – Шумен. „Не се контролират районите, отдадени на концесия за лов на дива свиня. Въпреки, че БАБХ и Центърът за оценка на риска по хранителната верига сигнализираха за голямата популация още през 2016 г., те нямат механизми за контрол върху Изпълнителната агенция по горите“. Донева изтъкна, че „държавата е издигнала в култ ловния туризъм“ и препоръча подробно да се анализират разходите и ползите от това да увеличаваме популацията заради ловния туризъм вместо да я ограничим заради риска от африканска чума по свинете.