Крум Дончев, водач на листата на "БСП за България" в 7 МИР - Габрово:
Няма добра социална политика без работеща икономика
/ брой: 125
- Каква е политиката на БСП за района на Габрово - някога работнически край, със заводи, с работа за всички, а сега виждаме, че и населението е понамаляло, липсва поминък. Какво предлагате за икономиката в района?
- Ако позволите, леко да ви поправя - населението не е понамаляло, в Габрово се намираме в огромен демографски срив. За последните десет години населението в областта намалява от 127 000 души на 106 000. Раждаемостта е спаднала и вече е 5,9 процента, само за една година новородените са намалели със 150. В момента Габрово е и сред най-застаряващите райони на България.
Не искам само негативни неща да говоря, затова ще кажа, че в БСП имаме политики, с конкретни мерки, които трябва да проработят, за справяне с демографския срив - мерки за възрастните и за младите. Защо един млад човек напуска? Заради сигурност на семейството и децата, заради възможност за тяхното здравеопазване. И нещо много важно - усет за социална среда. Единственият начин е да стимулираме младите хора, младите семейства. И второ много важно нещо - образованието. Трябва да направим мост между образованието, особено професионалното, и икономиката, така че младите да усещат перспектива на регионално ниво.
- Има ли професионални училища, които да съответстват на профила на района?
- В Габрово има висше училище - Технически университет, който създава инженери и може да създава модерни кадри. Тези кадри обаче трябва да остават в областта, а когато няма работа, те заминават към по-големия град или напускат държавата. Изпадаме в ситуация, в която създаваме кадри, създаваме потенциал за държавата и не можем да го използваме.
Няма как да имаме социална политика без работеща икономика. А гръбнакът на икономиката са малките и средните предприятия. Основното внимание трябва да бъде насочено към тях. Основният фокус е как ще бъдат разпределяни ресурсите в държавата. И знаете ли защо? Съвсем елементарно е - колкото повече хора имат достъп до блага, до образование, до здравеопазване, толкова по-бърз е общият подем на обществото. Не е ли така?
- Така е.
- Искаме да спрем демографския срив, но това няма как да стане без работеща икономика. Севлиево например има специфика - от район, навремето изцяло земеделски, се трансформира в индустриален. Как Севлиево успя? Задаваме си този въпрос. Обратно - Габрово, един от най-силните индустриални градове на България, е тотално унищожен. Когато говорим за инвестиции, трябва да бъдем много внимателни и умерени; какви инвестиции искаме - публични, вътрешни частни, външни частни? Ако питате мен, трябва да стимулираме българското производство, което означава вътрешни частни инвестиции. Нашите собствени капитали трябва да остават на територията на държавата ни.
- Чухме и по време на срещата на Корнелия Нинова със социалисти и бизнесмени в Севлиево - 100 процента от членовете на БСП са много чувствителни и възмутени от отричането на антифашизма у нас. Хората искат от БСП достатъчно ясно изразена защита на антифашистките позиции, отпор на антикомунизма и на обругаването на социализма.
- - Много пъти сме показвали, че отдаваме почит на дейците на Съпротивата, на паметниците им, които в момента са тотално занемарени. Един от тях е Балван. Можем да отидем заедно да видите на какво прилича, бях там преди дни. Когато бях малък, баба ми и дядо ми живееха в с. Кесарево, Великотърновско. Всеки път, когато минехме покрай паметника, дядо ми казваше: "Круме, тука се е водила велика битка. Габровско-Севлиевският отряд! Трябва да го помним и трябва да си знаем историята." Реалността и историята са едни и същи за всички - трябва да ги пазим и да ги съхраняваме, да ги помним, защото това е нашата светлина занапред.