На кого да вярваме
/ брой: 50
Евгени ГАВРИЛОВ
Всеки ден служебната власт демонстрира своята безпомощност пред галопиращите цени и високата инфлация. То не бяха проверки, то не бяха анализи, то не бяха схеми и диаграми, и накрая - нищо. Универсалното обяснение и оправдание е, че няма работещ парламент, който има правомощията да променя законите. Най-опасното обаче в днешната ситуция е, че членовете на сегашният кабинет с изявленията си правят всичко възможно да объркват обикновения българин.
Да вземем например служебния икономически министър. От няколко седмици той се мъчи да бъде оригинален. Лансира някакви идеи, после се отказва от тях и ги замества с други. Най-новото, което той измисли към днешна дата е, че служебното правителство ще се откаже да въвежда таван на надценките - мярка, обсъждана преди това надълго и нашироко. Дори почти се стигна и до фиксирането й на 25%. "Не виждам нужда от тавани на надценка", изведнъж прозря служебният министър. Той повтори идеите за промени в подзаконовите нормативни актове, които да помогнат срещу високите цени.
Преди седмици министърът възложи на българските търговски аташета да събират цените на хранителните стоки в съответната страна, където работят, а след това ще бъдат публикувани в сравнителна таблица. Сайтът с тези цени трябваше вече да е факт, но това така и не се случва.
От своя страна обаче икономическият вицепремиер Христо Алексиев не се е отказал от въвеждането на таван на надценките. Това поне стана ясно от неговите думи по БТВ. Според него надценката не бива да е повече от 10%, въпреки обсъжданите по-рано 25 %. Тези 10 процента щели да важат за 50 - 100 продукта от малката потребителска кошница.
Не е изключено тези дни да се появи друг служебен министър с други идеи, които да направят родните потребители разногледи и те да се чудят на кого да вярват. А най-добре да вярват на все по-празните си хладилници и портфейли.