МЗ пак търси начин да заличи поне 100 малки болници
Доктори са категорични, че нова наредба на министерството е в противоречие с всички закони досега
/ брой: 213
Минималният брой на леглата в многопрофилна болница да е 60, а в специализирана - 30. Това предвижда проект на наредба за устройството на лечебните заведения, подготвяна от Министерството на здравеопазването.
Дори само това изискване е достатъчно, за да се направи извод, че с влизането в сила на документа от лицето на България ще изчезнат минимум 100 болници - многопрофилни в малките общини и частни или неспециализирани.
Неотдавна влезе в сила стандарт, според който минимумът легла за специализирана болница е 10. "Аз съм проектирал болницата си за 10 легла в чисто архитектурен план, преценил съм, че за този профил в това населено място и този регион това е достатъчно, преценил съм колко лекари, сестри и друг персонал може да я обслужва", коментира за ДУМА собственик на частна специализирана болница.
По логиката на проекта например в Бургаско ще бъдат закрити около 10 лечебници, сред които болницата в Малко Търново. Ще бъде закрита вероятно и болницата в Каварна (с около 55 легла). Ще изчезнат МБАЛ "Д-р Сергей Ростовцев" в Момчилград, където от 83 останаха 53 легла, и в Крумовград, където се планираше от 70 леглата да се намалят на 35. Новата наредба ще удари Ардино, където от 50 трябваше да останат 32 легла, както бе заявено по време на посещението на министър Борисова в Кърджали през лятото.
Този проект ощетява всички болници, категоричен е д-р Стайко Спиридонов, председател на Националната асоциация на частните болници. Той смята, че тази част на проектодокумента противоречи дори на Закона за лечебните заведения, според който, за да има многопрофилна болница, трябва да има поне 2 отделения, всяко с по 10 легла. В ЕС няма подобни стандарти, ние сме първите, които сами надяваме ограниченията, коментира още д-р Спиридонов.
Почти всеки министър и всеки нов шеф на здравната каса досега се е опитвал по един или друг начин да закрие едни 80-100 малки болници, за които се знае, че не са достатъчно ефективни и "гълтат" годишно около 50 млн. лв., а тези пари са капка в морето от над 1 млрд. лв. разходи за болнична помощ, коментираха вчера здравни експерти. Всеки управник след простата равносметка, че закрият ли се тези болници, 2 млн. души ще останат без достъп до медицинска помощ, а със "спестените" 50 млн. лв. няма кой знае колко да забогатеят останалите, се е отказвал от идеята, припомнят те. А разкриването на спешни центрове на мястото на закритите болници би струвало много повече на държавата, изтъкват болнични директори.
Измисленият критерий за 30 легла в специализираните и 60 в многопрофилните обаче ще направи така, че и работещи лечебни заведения ще трябва да бъдат закрити и тогава поразията ще е по-голяма, прогнозират медици и болнични мениджъри. Според заетите в здравеопазването много по-сериозен е проблемът с държавните болници. Очаква се те да натрупат дългове от порядъка на 400-450 млн. лв. до края на годината и почти всички да фалират.