Курумбашев обяви "седмица на лобиста" заради шистовия газ
/ брой: 137
Искам да ви поздравя с настъпилите празненства в "седмицата на лобиста". Вече приехме Закона за горите, а днес ГЕРБ и Синята коалиция искат да отменят мораториума за добив на шистов газ. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от КБ Петър Курумбашев при обсъждането на временната комисия за проучване на добив на подземни богатства. По време на протестите срещу добива на шистов газ протестиращите предупредиха, че именно с този доклад управляващите тихомълком ще отменят мораториума. Курумбашев бе категоричен, че ПГКБ няма да участва в този спектакъл и подчерта, че тази комисия е направена, за да може тихомълком да бъде отменен мораториумът.
От "Атака" също възразиха. Деница Гаджева припомни, че тяхната парламентарна група е внесла в деловодството на НС проекторешение за мораториум. Такова бе внесено и от КБ, но мнозинството отхвърли и двете, припомни тя.
Мартин Димитров реши, че ще успокоява страстите и обясни, че е важно Народното събрание да има единна позиция по този експертен въпрос. "Има ли човек в Народното събрание, който да е против в България да има добив на конвенционален природен газ, какъвто имаме, попита Димитров. Той обясни, че дори и след време да се появи безопасна технология за добива, хората няма да я искат, защото вече са настроени срещу шистовия газ.
Кажете имената на фирмите и да приключим с този цирк, настоя Румен Овчаров. След това се обърна към мнозинството, че няма да припомня основните опасности, базирани на данни, изпратени от посолството на САЩ. Овчаров попита дали управляващите поне са си направили труда да прочетат писмото, пратено от американския посланик.
Парламентът одобри редакцията на забраната на технологията за търсене и добив на шистов газ, която според еколози ще отвори вратичка за извършване на все още спорните проучвания. С 92 гласа "за", 12 - "против" и 6 "въздържали се" от текстовете на забрана отпадна уточняването, че хидрофракинг при търсене и добив на нефт и газ не може да се прилага с налягане над 20 атмосфери.
Поправката се наложи, тъй като според експерти фиксирането на силата на налягането пречи и на конвенционалния добив, и дори на нагнетяването на газ в хранилището в Чирен.