Кризата увеличава черноработниците
Инспекцията по труда проверява за трудови договори, от 63 работници 11 са наети без документ
/ брой: 138
Още с влизането си в предприятието инспекторите по труда раздават на всеки работник и служител декларация. В нея той трябва да попълни личните си данни, домашния адрес, от коя дата е трудовият договор, с какво работно време и почивни дни, каква е заплатата му.
"- Какво да пиша тук - на "трудово възнаграждение"?
- Колко получавате.
- Осигуряват ме на 500 лева...
- А колко получавате?
- (мълчание!)
- А изобщо получавате ли заплатата си?
- Да, редовно..."
Макар че в автомивката има скъпи коли, младежът твърди, че стопаните им отдавна не дават бакшиш - оставените през деня стотинки едва стигат за кутия цигари. Той твърди, че работи от няколко години и има трудов договор.
От проверката на автомивка и автосервиз на бул. "Черни връх" става ясно, че на смяна са били 15 души. Двама декларират, че са на граждански договор, трима - без трудов договор, един твърди, че е на обучение. Те не са обучаваща организация и няма как някой да учи при тях, коментира шефът на Инспекцията по труда на София-област Георги Милчин. Опитът му показва, че почне ли работник да усуква и да пита "Какво да пиша в графата за трудово възнаграждение", значи "официалните" пари са малка сума от възнаграждението, а останалите се дават на ръка и за тях не се внасят осигуровки. Такъв човек получава по-малко за болнични, а след години и пенсията му е ниска.
Главната инспекция по труда започна масирани проверки за сключени трудови договори като мярка срещу "сивата икономика". Само вчера в София инспекторите направиха внезапни проверки в 15 избрани случайно обекта - автомивки, строителни складове, магазин, печатница, газ станция, сервиз за гуми. На обектите бяха заварени 63 работници, един от които чужденец, всички са пълнолетни. От тях 11 са декларирали, че работят без трудов договор. Излиза, че всеки шести работи "на черно".
Засега слабо се увеличава броят на работещите без трудов договор, отговаря Георги Милчин на въпрос на ДУМА дали със задълбочаването на кризата се увеличава броят на работещите "на черно". Според проверяващите от София-област нарушенията на трудовото законодателство из страната са по-малко, откалкото в София. Там хората се познават и много-много не смеят да шмекеруват, коментира инспекторка.
За наемане на работник без трудов договор работодателите се санкционират с 15 хил. лв., а при повторно нарушение - 20 хил. лв. Тези санкции може да бъдат обжалвани в съда. От акта до издаването на наказателно постановление минават 6 месеца. От началото на годината контролните органи са съставили около 2 хил. акта. 29% от всички наложени наказателни постановления, освен малките глоби от по 100 лева, които са необжалваеми, се обжалват в съда и отпадат, уточнява Виолета Добрева, директор на дирекция "Безопасност на труда и анализ на контролната дейност" в ГИТ.
Одобрените от парламентарната комисия промени в Кодекса на труда предвиждат минималната глоба за наемане на работник без трудов договор да се намали 10 пъти - на 1500 лв., като така от инспекцията по труда и НОИ се надяват да се повиши събираемостта. Някои експерти обаче са категорично против намаляването на санкцията, защото вероятността да не се допускат нарушения от страх от голямата глоба е много по-голяма.