Играят у нас спектакъл номер едно в Испания
"Геометрия на душата" на Театър "Плюс" гостува с българска премиера в "Сълза и смях" и на фестивала "Пиеро"
/ брой: 180
Българската премиера на "Геометрия на душата" на Театър "Плюс", който гостува от Испания, е на 21 септември от 19 ч. на Открита сцена "Сълза и смях". Автор и сценограф е Алек Чурчич, режисьорка - Олга Жечева, композитор - Хосе Рамон Фейто, хореографка - Ана Серна, дизайн на осветлението - Алберто Ортиз.
"Геометрия на душата" е проект на Алек Чурчич и негов дебют като автор. Той прави комбинация от визуален, танцов и театър с предмети, пръчки и сфери, които изразяват връзката между простите геометрични форми и човешкото тяло. Тяло, което ще се опита да одушеви геометрията около себе си, за да открие и разбере геометрията на душата в него.
Премиерата беше на 9 октомври миналата година в Испания, последната ни продукция. Синът ми, който завърши също кукли в класа на проф. Румен Рачев, по време на пандемията от КОВИД-19 започна експеримент с материята и подхвана съвсем различен подход към създаването на постановката, тръгвайки от една материя, разказва за ДУМА майката на Алек - Олга Жечева, която режисира продукцията с опит, придобит още през 1996 г., когато завършва НАТФИЗ в класа на проф. Атанас Илков.
Процесът беше дълъг година и половина и много сложен, минахме през най-различни етапи и резиденции или места, където да творим, обяснява Олга. По думите й репетициите са прекъсвани от време на време, заради КОВИД-а и други проекти, но в края на краищата спектакълът се получава с много страх. Скоро ще навърши една година. Много различен проект е от всичко, което сме правили досега. Нито е само куклен театър, нито само движенчески, нито само танцов, нито е театър без текст. Смесица. Не знаехме дали това ще се разбере от публиката. Но нейният прием беше толкова горещ, спонтанен и неподправен и си дадохме сметка, че може би сме направили нещо хубаво, отбелязва Жечева, която допълва, че представлението има три награди от различни държави и фестивали, като едната е за "Най-добър спектакъл" за 2022 г. в провинцията Астуриас, Испания, където живеят.
За първи път танцов проект печели награда за най-добър, той е предназначен за подрастващата публика, за деца над 9 години. Награден за най-добър спектакъл, а не за най-добър куклен спектакъл. Имаше и две номинации за наградите "Макс", което е огромно признание, като се има предвид мащаба на продукциите там. Те са еквивалентни на българските "Икар"-и, пояснява актрисата.
Последното признание идва от Младежкия фестивал в Нови Сад, където единодушно присъдиха наградата за цялостно най-добро впечатление. И възкликва: "Беше като сън. Не можехме да повярваме на всичко, което се случва!"
"Геометрия на душата" е поканен да участва и на Международния куклено-театрален фестивал "Пиеро" на 27 септември в Стара Загора. Търсихме възможността как да имаме още едно представление в столицата и така стигнахме до Театър "Сълза и смях", откъдето горещо прегърнаха идеята и се отзоваха: това е българската премиера!
Какво представлява Театър "Плюс" и с какво се отличава?
Той е професионална куклено-театрална трупа, базирана в Испания, която създава представления за деца от 3 до 103 години. Основан през 1997 г., "Плюс" е експериментирал с разнообразни техники. От забавен мюзикъл с кукли, през сложното съчетание на куклен театър на сенки, комбинация от клоунски и куклени жанрове, до използването на жива материя като тесто за хляб и правене на кукли от нея.
Създава различни продукции. За нас най-важното винаги е било посланието. Идеята. И това, което правим, да ни интересува като форма и замисъл. От три години съм тази, която движи театъра, обяснява Жечева. Тя допълва, че след завършването й на НАТФИЗ заедно с бившия й съпруг основават Театър "Плюс" - една от първите частни малки трупи, с която осъществяват "Много вкусно". С него обикалят цяла България, представено е и на много международни фестивали, сред които и в Испания.
На чужда земя са вече 22 години и продължават да творят и да играят на испански език, за испанските деца, като от време на време гостуват в България, но вече става все по-рядко, уточнява Олга, която учи сина си на упоритост и съвършенство в работата.
Много е трудно в друга страна да бъдеш приет. Имаше интервю с цигулар арменец в Испания, за когото даваха документален филм, и баща му казва: "Ти не трябва да си по-добър от местните, трябва да си десет пъти по-добър от тях, за да те забележат и да те признаят!" И с нас се случи, непрекъснато го повтарях на сина ми и му помогнах да постигне това, което иска, подчертава в заключение Жечева.