Горчивият коктейл
Или за връзката на алкохола със СПИН
/ брой: 277
Вече доста се знае за ХИВ и за СПИН и това слага на колене страшната болест. Тя вече не е смъртна присъда и открита навреме, благодарение на медицинската наука, се разглежда като хронично заболяване. Въпреки това, оказва се, че познанието не е достатъчно. Около 1/4 от носителите на ХИВ у нас са на 15-30 г. Резултатите от онлайн анкета показват, че близо 80% от младежите не са се изследвали за наличие на вируса, защото се срамуват, а и още битува твърдението, че който се тества за ХИВ, значи е "сгафил". Новата кампания "АЗ ЗНАМ" има за цел да накара младите хора да се изследват, за да знаят своя статус и да започнат лечение. У нас стойността му се поема от държавата. Освен кабинетите за анонимно и безплатно изследване, вече може да се закупи и от аптеките бърз тест.
Поне 3 месеца трябва да са изминали от "съмнителното" събитие, преди да се изследвате, препоръчва д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве.
Една от целите на хилядолетието е преди 2015 г. да бъде намалено разпространението на ХИВ и СПИН.
"Алкохолът ни улеснява много при привличането на клиенти", казва проститутка от Мозамбик.
Все още твърде малко се говори за това, че важен рисков фактор за заразяване с ХИВ е и... алкохолът. Той релаксира и тогава човек е по-склонен към небезопасен секс. Световно проучване сред 14 800 мъже и жени на 15-49 г., изследвани за ХИВ, показва, че
вероятността от зараза сред мъжете, консумирали алкохол преди секс, нараства с 67%. При жените този процент е 40. Ако и двамата партньори са пили, рискът от зараза е 82%.
"Не знам как е при други, но след като съм пил, винаги искам да правя секс", декларира мъж от Ханой. Той си признава, че "не е сигурен" дали винаги ползва презерватив, когато прави секс, след като е пил, макар да знае, че трябва да го прави.
Учените припомнят, че броят на ХИВ-позитивните в бившите съветски републики е доста висок - "там, където е известно, че доста се пие".
Алкохолът намалява силите на имунната система, тъй като големите количества погълнати напитки може да увредят създаването на т.нар. Т-клетки (CD4 клетките), които са изключително важни за имунната система, категорични са учени от Университета Калифорния (UKLA). Тяхно проучване показало, че под влияние на алкохола вероятността от заразяване с ХИВ е 3 пъти по-голяма, а всекидневната употреба на повече от 1 питие дневно намалява тройно Т-клетките в организма. "Болшинството от инфектираните консумират алкохол и употребяват интравенозни наркотици", припомнят учените. Колегите им от американския Национален институт за злоупотреба с алкохол и алкохолизма (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) подчертават, че няма "безопасно ниво" на употреба на алкохол за болните от СПИН, които вече се лекуват.
Активистите на UNAIDS (Програмата на ООН за ХИВ/СПИН) са убедени, че намаляването на алкохолния риск е една от съществените стъпки към намаляване на разпространението на заразата.