Фармацевти скачат срещу промени в Закона за лекарствата
Ябълката на раздора са продавачите на козметика в аптеките
/ брой: 70
Магистър-фармацевти от Велико Търново, Стара Загора и Монтана са приели декларации срещу изготвения от МЗ проект за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Това съобщиха от Българския фармацевтичен съюз. Измененията предвиждат значителни реформи в областта на фармацията без участието на фармацевти, лекари, дентални лекари и пациентски организации, поясни пред ДУМА Мирослав Ненчев, председател на съюза. Министерството не е уважило нито едно предложение на съсловната организация. Едно от тях беше в аптеките да не продават нефармацевти.
Към министъра на здравеопазването се създава комисия по цени и реимбурсиране, която обединява досегашните комисии по цените и по позитивния списък. В състава й влизат представители на МЗ, НЗОК и агенцията по лекарствата. Предвижда се тя да е на подчинение към МЗ вместо към МС, както са в момента двете комисии. Съюзът на фармацевтите негодува, че в комисията няма да има представители на МТСП, Министерството на икономиката и на съсловни и пациентски организации.
Работата на Висшия съвет по фармация се изпразва от съдържание, каза Ненчев. Той допълни, че в края на месеца във връзка със създаденото напрежение в сектора ще свикат извънредно заседание на обществения съвет в здравеопазването, в който участват съсловните организации на медицинските специалисти, пациентските организации и синдикатите.
Според проекта на МЗ Висшият съвет по фармация занапред няма да участва в издаването на разрешения на аптеките. В тази дейност съветът дублира работата на МЗ, коментира пред ДУМА Николай Костов, председател на Асоциацията на собственици на аптеки. Организацията приветства очакваната промяна, според която нефармацевти могат да продават козметика, санитарно-хигиенни материали и хранителни добавки в аптеките. Разширяват се правата и на помощник-фармацевтите, каквито са около 4 хил. души. Те няма да могат самостоятелно да продават само лекарства с рецепта и да консултират.
В проекта се предвижда и намаляването на допълнителното материално стимулиране на работещите в МЗ и в ИАЛ от 40% на 25% от постъпленията от регистрационни такси на медикаменти.
МЗ обещава безплатните лекарства да стигат до пациента 2 пъти по-бързо
Два пъти ще се съкрати срокът за достъп на медикаментите, които държавата плаща, до пациентите. Това пише в проект, публикуван на сайта на МЗ. В момента регистрирането на цена на медикаментите и включването им в позитивния списък отнема поне 135 дни. С промените този срок ще стане 60 дни.
Фирмите за лекарствата с рецепта, които не са включени в позитивния списък и не се плащат с държавни средства, ще регистрират пределни цени за продажба на дребно. Промяната ще засегне около десет лайфстайл продукта, които са с малко потребление и заради сегашната ценова регулация могат да се оттеглят от българския пазар.