Експерти настояват за нов закон за медиите
/ брой: 86
Приемането на нов закон за медиите е едно от възможните решения на проблемите, тровещи медийната среда в България. Около това становище се обединиха журналисти, медийни експерти, университетски преподаватели, писатели и синдикалисти по време на конференцията по случай Световния ден на свободния печат, организирана вчера от Съюза на българските журналисти (СБЖ). "Журналистическата професия у нас е в криза, а когато има и икономическа зависимост, е сложно да говорим за свободно перо", заяви Снежана Тодорова, председател на СБЖ.
Корпоративните зависимости и разделението в гилдията бяха посочени от проф. Маргарита Пешева като основни спънки за свободата на словото. "Еврозаконите уреждат хоризонталните, диагоналните и вертикалните концентрации. В България е уредена законово само хоризонталната концентрация. Българската практика показа уродливите явления на вертикалната концентрация. Хората, които произвеждат медийно съдържание, държат цялата разпространителска мрежа", каза проф. Пешева.
Ако няма постоянен натиск върху законодателя, той няма да подкрепи искането ни за нов закон, заяви проф. Милко Петров. "Ние не притежаваме колегиална солидарност в нужната степен и не разбираме, че заплахата срещу едного ще тегне върху всички ни", каза още проф. Петров. Когато говорим за журналистическа гилдия, трябва да имаме предвид не собствениците на медиите, а хората, които работят за тях. Няма как техните интереси да са такива като интересите на журналистите, уточни Къдринка Къдринова.
СБЖ трябва да продължи битката за законодателни промени в защита на журналистическия труд, каза членът на УС на СБЖ Борислав Костурков. "Дори да няма браншов трудов договор, ще се борим в отделната медия да бъде сключен колективен трудов договор", заяви той и допълни, че журналистическият труд трябва да бъде приравнен на втора категория. Петър Пъдев предложи СБЖ да поеме инициатива за борба за достойното заплащане на труда на журналистите.