Скопие:
Първо - членство в ЕС, после конституцията
За нарушаването на Преспанския договор решава Международният съд в Хага, категоричен е премиерът Мицкоски
/ брой: 137
"Българите могат да бъдат заложени като етническа група в нашата конституция заедно с хърватите и черногорците, но това трябва да е ретроактивно преди ратификацията на протоколите за членство на страната, включително и момента преди да станем членка, за да имаме гаранции, че през този период ще бъдем оценявани само по обективни и измерими критерии. Правим конституционните промени, след три месеца България налага ново вето. Как ще изглежда легитимността на ЕС в страната тогава, пред гражданите, как ще изглежда легитимността на процеса на евроинтеграция в целия регион“, заяви македонският министър на труда и външната търговия Тимчо Муцунски.
Преди това служебният премиер Димитър Главчев каза, че няма да се правят повече отстъпки, а след срещата с премиера Християн Мицкоски във Вашингтон той информира, че са се разбрали да нормализират отношенията и да се върнат към времето преди 2017 г., когато бе подписан договорът за добросъседство.
"Не бих цитирал никого поотделно, но бих казал, че има мнение, че има логика в това, което говорим, и че с този модел защитаваме самия ЕС. Никой не може да ни гарантира, че отсрещната страна ще приеме това, но аз вярвам и в рационалността на българската страна“, заяви Муцунски.
"За нарушаването на Преспанския договор решава Международният съд в Хага, а за нарушаването на правата на човека - Съдът в Страсбург." Така премиерът Християн Мицкоски коментира искането за вписване на българите в конституцията и кратката, по думите му, среща с българския президент Румен Радев по време на срещата на Европейската политическа общност във Великобритания.
Двамата са акцентирали, че е необходимо да има разговори за търсене на решение на спорните въпроси между Скопие и София.