Пациентът:
Дискриминират мъжете с остеопороза
От лятото плащат 3/4 от стойността на 6 лекарства
/ брой: 259
"Много лекарства за остеопороза касата не поема. Това е нарушение на Конституцията!", убеден е 75-годишният Тодор Калайджиев от Сливен. Преди повече от 4 години той се изследвал за остеопороза. В Сливен му открили остеопения (намалена костна плътност). Решил да си направи изследване на цяло тяло на DХА апарат и дошъл в София. Открили му остеопороза на гръбначния стълб, като при някои прешлени изследването показало минус 3.8. Започнал лечение. "Съпругата ми има от много години остеопороза. Макар че ползва доста по-скъпи лекарства от моите, плаща чувствително по-малко, защото касата поема част от стойността им. Моите уж са по-евтини, но ги плащам изцяло и ми струват до 70-80 лева... Имам и исхемична болест на сърцето. Лекарствата за нея струват поне още толкова. Пенсията ми не е от ниските и въпреки това за лекарства отива по-голямата част", обяснява мъжът. Прочел е, че доскоро от известното като "женско" заболяване страдат и над 15% от мъжете. Препоръката му е мъжете над 55-60 г. също да се изследват за остеопороза. "Медиите също имат малко вина за неглижирането на проблема. Все пишат "Жени, изследвайте се", но досега не съм видял реклама "Мъже, изследвайте се", казва Калайджиев. Самият той вече "агитира" всичките свои връстници и приятели да се изследват.
Какво плаща касата?
Според последното осъвременяване на Позитивния лекарствен списък (ПЛС) от лятото на т.г. НЗОК поема 25% от стойността на около 19 медикамента за лечение на чупливи кости ("при жени след менопауза без данни за неопластичен процес", както пише в позитивния списък). Необходимо условие е заболяването да е доказано с изследване на DXA апарат (двойно-енергийна ренгенова абсорциометрия). Ако резултатът от него показва, че костната минерална плътност е минус 2.5 или по-малко, касата поема 1/4 от стойността на лекарствата в ПЛС. Самото изследване не се поема от НЗОК и пациентът трябва да го плати. Струва между 40 и 80 лв. За доказване на прешленни фрактури от остеопороза е необходима и рентгенова снимка на гръбнака. Лекарите, за да са напълно сигурни, че ще лекуват конкретния пациент по възможно най-подходящия начин, може да искат и други изследвания.
За 6 от 19-те лекарства касата плаща по 25% и за мъже над 50 г. с остеопороза. Пет от тях са с основна съставка ризедронат, а едното - золедроник (реимбурсира се от март т.г.). Това са т.нар. бифосфонати - клас лекарства, които предпазват костите от счупване. Като химично съединение са открити още през ХIХ в., но в хуманната медицина започват да се прилагат едва в края на ХХ в. Те са известни още като "убийци на остеокластите". Костната тъкан е изградена от три вида клетки: остеоцити (поддържащи матрикса); остеобласти (образуващи костната тъкан) и остеокласти (разрушаващи костната тъкан).
Проучване на ДУМА показа, че пациент с остеопороза в Турция, независимо дали е мъж или жена, плаща 20% от стойността на лекарствата и за остеопороза, а обществените фондове - 80%. За да му бъде отпуснат един от най-скъпите медикаменти, необходимо е да мине на нарочна лекарска комисия. Тя изисква съответните изследвания и прегледи и едва след това на пациента се отпуска лекарството, като на следващата година пак минава на комисия. И у нас, и в Турция цената на медикамента е почти еднаква.
Статистиката
Тя е сурова: 1 от 3 жени и 1 от 5 мъже има вероятност да стане жертва на остеопороза. Макар болестта да засяга 4 пъти повече жени, отколкото мъже, около 30% от всички остеопоротични фрактури на бедрото и 20% на прешлен са именно при силния пол.
Вероятността един мъж над 50 г. да получи фрактура, причинена от остеопороза, е 30% - почти такъв е и рискът да заболее от рак на простатата.
Американски учени от Минеаполис препоръчват на здравните власти в страната да провеждат скрининг за изследване на костната плътност на всички мъже над 65 г., които по някакъв повод са претърпели фрактури. Препоръчват и провеждането на национален скрининг, както и задължително лечение на всички мъже над 80 г.
Изследването на костната минерална плътност на мъжете е пренебрегвано в повечето европейски страни, констатират от Международната фондация за борба с остеопорозата (IOF).
През 2000 г. Европа е похарчила годишно 31.7 млрд. евро за лечение на остеопороза и счупвания, причинени от болестта. Прогнозите са, че през 2050 г. сумата ще е 76.7 млрд.