Чие време изтича
/ брой: 36
Миналата година Европейската комисия предложи още този март да бъде премахнато прескачането от лятно в зимно часово време и обратно. След като години наред Евросъюзът определяше и гласуваше какви ли не норми и директиви, за да синхронизира живота на европейците независимо в какво време пребивават, сега взе да се чуди как да ги разваля и посъветва държавите членки сами да определят кое време ще използват и как ще се координират помежду си.
"От трибуната всички твърдим, че искаме да действаме мащабно по важните въпроси и скромно по маловажните. Ако обаче законодателството на ЕС диктува на гражданите да местят часовниците си два пъти годишно, никой няма да ни ръкопляска", откри миналата есен Жан-Клод Юнкер и изпророкува "Времето ни изтича".
ЕК може и да предложи край на времевите подскоци още през 2019 г., ама Европарламентът рече, че заради разписанията на влакове и самолети по-добре е решението да се отмести за 2020 г. Австрия по време на председателството си направо предположи, че преди 2021 г. работата няма как да стане.
И ей така нещата се отместват, отлагат, за още преценка, за още допитвания, за още консултации, за още разяснителни кампании. Ще кажете "дреболия, това да ни е проблемът". Може и да е дреболия, ама прекрасно илюстрира колко закърняла е всъщност системата на взимане на каквито и да било решения в този наш общ Европейски съюз. Малко преди да изтече времето на тези евродепутати, те обявиха, че за последно ще връткаме часовниците догодина, а после кой както и каквото реши.
За нашето - българското, решение да не говорим. Властта направи някакво измислено онлайн допитване. Уж повечето българи искали лятно време, пък бизнесът и лекарите скочиха веднага, че то е неестественото и полза за икономиката и здравето няма. Ще чакаме явно времето да изтече. Че да ни кажат какво мнение да имаме.