Безделие за напреднали
/ брой: 56
Истински ажиотаж предизвика стипендията за лентяйстване на Университета за изящни изкуства в Хамбург. Близо 3 хиляди души от 70 страни декларираха желанието си да безделничат срещу 1600 евро. Учени, творчески личности, пенсионери и дори деца изразиха готовност да се откажат от обичайното всекидневие и да помързелуват за пари.
Идеолозите на гранта са убедени, че по този начин може да се помогне на хората да преосмислят приоритетите си и да открият начини да направят живота по-добър. Забележете обаче кои са победители в необичайния проект. Социална педагожка и консултантка по интеграция ще използва сумата, за да не излиза на улицата със забрадка или скрита прическа, която не съответства на очакванията на околните. Студентка от Кьолн ще се откаже за няколко седмици от цифровата комуникация. А уморената от редуването на дневни и нощни смени специалистка по хранителни технологии просто ще спре да работи. Щом журито на конкурса е решило, че именно тези хора имат най-належаща нужда от безделие, какви ли са били останалите кандидати за добре платено "нищоправене"?
Не е забравен и фактът, че през ноември 2020 г. гражданите на Германия бяха призовани да станат "мързеливи еноти". Така наречената социална реклама на управляващите отправи апел към населението на страната да не прави абсолютно нищо. Има ли по-добро време от карантината всички да останат вкъщи и по цял ден да се излежават на дивана?
Само че колцина, особено в България, наистина биха могли да си го позволят? Едва 5 на сто от работещите у нас взимат заплата над 3000 лева. Повече от 1,4 милиона души с трудови правоотношения (61% от всички заети) получават до 1000 лева, показват данните на МФ за миналата година. Тоест - нас грант за трима не може да ни спаси. Затова, макар и за екзистенц минимума, в страната ни се бачка до живот. Оказва се, че и безделието е за по-напредналите нации.